Rząd da Ci 100 złotych na… wymianę dekodera TV

W przyszłym roku czeka nas kolejna w ciągu ostatnich 10 lat rewolucja w technologii naziemnego nadawania telewizji cyfrowej. W związku z wprowadzeniem nowego systemy rząd planuje dać po 100 złotych na wymianę dekodera na nowszy!

Rząd da Ci 100 złotych na… wymianę dekodera TV
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 grudnia 2021

Nowy standard nadawania telewizji

Jak pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym, w II kwartale 2022 roku zostanie przeprowadzona zamiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na terenie Polski. Jeśli dopiero zamierzamy kupić telewizor, koniecznie wybierzmy taki, który odbiera sygnał wg standardu DVB-T2 z kodekiem HEVC, w przeciwnym razie konieczny będzie dekoder. To samo rozwiązanie dotyczy osób, które dotąd odbierały telewizję na starych odbiornikach, ale ich dekodery nie są w stanie odczytać nowego standardu. 

W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?Martyna Kowalska

Rząd „dorzuci się” do dekodera lub nowego telewizora

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów już przygotowała projekt ustawy, który ma pomóc właścicielom starszych urządzeń w przystosowaniu się do cyfrowej zmiany. W wykazie projektów, którymi wkrótce ma zająć się rząd m.in. znalazła się ta propozycja. Dokładna zmiana brzmi: „projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. 

Skąd pieniądze na dekodery dla gospodarstw domowych?

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński mówi wprost Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa — na poziomie 1 242 mln — 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych”– powiedział. Świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa ma przysługiwać jednej osobie. 

Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie” – czytamy w rządowym komunikacie na temat projektu ustawy. 

Rząd już teraz przestrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy oferują urządzenia nie spełniające tych wymagań. Po zmianie systemu nadawania nie będą nadawały się do niczego. Prawo ma tego typu praktyki sankcjonować bardzo wysokimi karami. 

2 mln gospodarstw bez telewizji? Ważny apel branży2 mln gospodarstw bez telewizji? Ważny apel branżyMikołaj Frączak

100 złotych na telewizor – jak wnioskować?

Póki co mamy do czynienia z projektem rozwiązań. Jeśli wejdzie on w życie, wniosek o wypłatę pomocy będzie można złożyć elektronicznie oraz papierowo. Także za pośrednictwem pełnomocnika rodziny. Świadczenie będzie można wykorzystać do końca 2022 roku. 

Kiedy zmiana standardu nadawania telewizji?

Zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej przewidziano na przełom pierwszego oraz drugiego kwartału 2022 roku. Cyfrowa przeprowadzka częstotliwości została podzielona na cztery etapy:

Pierwszy etap — od 28.03.2022 r. — Rejon Sudetów i Dolnego Śląska oraz województwo lubuskie

Drugi etap — od 25.04.2022 r. — Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, spora część Wielkopolski, Kujawy oraz zachodnia część Mazowsza

Trzeci etap — od  23.05.2022 r. — południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk oraz Opolszczyzna

Czwarty etap — od 27.06.2022 r. — Mazowsze, Polska Wschodnia od Suwalszczyzny przez Podlasie po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę, okolice Zalewu Wiślanego.

Schematyczna mapa harmonogramu zmian nadawania TV cyfrowej jest dostępna tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!