Prezydent Andrzej Duda. 4 sytuacje z 2021, które zapamiętamy na długo
Andrzej Duda, od sześciu lat Prezydent RP. To jedna z tych postaci, której działalność obserwuje wiele osób i gdyby nie to, że jest głową państwa, mógłby szybko zyskać miano celebryty czy stać się znanym influencerem. W minionym roku było przynajmniej kilka takich sytuacji z prezydentem w roli głównej, które rozbierano na czynniki pierwsze. Przypomnijmy je.
- Monika Świetlińska
- /
- 5 stycznia 2022
Styczeń i grudzień 2021: Które ustawy zawetował Andrzej Duda?
W minionym roku prezydent zawetował dwie ustawy.
8 stycznia zdecydował o odrzuceniu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. W skrócie rada ministrów chciała wprowadzić nowe zasady rekonstrukcji rządu i przekazać poszczególne kompetencje innym ministrom. chciała też wprowadzić możliwość naruszenia konstytucyjnego terminu w wyniku obranego przez PiS procesu legislacyjnego.
Ustawa antysmogowa, czyli czym można palić w piecu?Anna Malinowska
27 grudnia prezydent odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji określaną jako “lex TVN”. — Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne – powiedział Andrzej Duda. - Jednym z argumentów była umowa o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA, a także kwestia pluralizmu medialnego i wolności słowa. Nowela narusza też prerogatywy prezydenckie – wyjaśnił końcem roku.
Andrzej Duda ocenił, że ograniczenia możliwości posiadania udziałów lub akcji w podmiotach medialnych przez kapitał zagraniczny powinny być w Polsce wprowadzone, „ale powinny być wprowadzone na przyszłość”.
W ciągu dwóch kadencji prezydent odrzucił łącznie 11 projektów ustaw. Ten ostatni prawdopodobnie przy braku znalezienia większości do odrzucenia sprzeciwu prezydenta przepadnie.
Ile będzie kosztowała zapora na polsko-białoruskiej granicy?Mikołaj Frączak
Styczeń 2021: Prezydent murem za WOŚP. Co na to PiS?
Nie od dziś wiadomo, że Jarosław Kaczyński i Jerzy Owsiak, delikatnie mówiąc, za sobą nie przepadają. Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i TVP nie wspierają orkiestry. Telewizja Polska nie relacjonuje finałów, chyba że w czasie ich trwania wydarzy się coś niespodziewanego, np. Owsiak na scenie używa niecenzuralnych słów, czy dojdzie do tragedii. Mimo to w 2021 roku po raz kolejny Andrzej Duda i pierwsza dama wystawili w ubiegłym roku na licytację dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ekskluzywne ręcznie wykonane pióra wieczne.
Maj 2021: Jak nie umiesz to znaczy, że się nie nadajesz
wPolityce.pl zaprosiło do wywiadu Prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Wywiad ten powielano i każda kolejna wersja zbierała setki tysięcy i miliony odsłon. Andrzej Duda doczekał się też masy memów i przeróbek. Sugerowano, że prezydent “dziwnie” się zachowuje, nie jest sobą, choć oczywiście pojawiły się głosy, że takie wypowiedzi świadczą o sile i determinacji głowy państwa.
Nowe uprawnienia strażaków ochotników. Ustawa z podpisem prezydentaMichał Górecki
Przypomnijmy, o jaką wypowiedź chodzi.
- Masz być prezydentem, musisz być twardy. Nie możesz sobie pozwolić na to, że cię rozbije jakaś sytuacja, zwłaszcza taka, która dotyczy cię osobiście. No nie... tu są naprawdę poważne sprawy. Tu nie ma żartów. Może przyjdzie dzień, że będzie trzeba podjąć takie decyzje, że człowiek sobie nawet nie wyobraża, że musiałby takie decyzje podjąć. Dotyczące chociażby bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. No i nie może być tak, że ty masz jakieś osobiste problemy, które powodują, że jesteś nie sprawny do podjęcia takiej decyzji. Nie, to po prostu nie ma... To po prostu musisz. Albo to umiesz, albo tego nie umiesz. Jak nie umiesz to znaczy, że się nie nadajesz - mówił w wywiadzie z dziennikarzem wPolityce.
Wrzesień 2021: Stan wyjątkowy w Polsce — pierwszy od 40 lat
Podjęcie decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pewno zapisze się w historii naszego kraju. Decyzję tę Andrzej Duda podjął 2 września i objęła ona 115 miejscowości w woj. podlaskim oraz w 68 miejscowościach w woj. lubelskim. Stan wyjątkowy zakończył się wraz z końcem listopada. Trwał trzy miesiące.
Stan wyjątkowy przed wyborami. Czy to możliwe? Co oznacza?Mikołaj Frączak
Opinie na temat zasadności jego wprowadzania były różne. Oficjalny powód to zagrożenie bezpieczeństwa i porządku publicznego na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z kryzysem migracyjnym oraz odbywającymi się przy polskiej granicy ćwiczeniami wojsk rosyjsko-białoruskich o kryptonimie ZAPAD. Niektórzy uważali, że napływ migrantów jest chwilowy i nie było powodu, by podejmować tak daleko idące kroki, niektórzy — zwłaszcza mieszkańcy przygranicznych miejscowości byli wdzięczni za bezpieczeństwo i stabilizację.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.