Mundurówka z podwyżkami od 1 stycznia. Ile dostaną policjanci?
677 zł brutto podwyżki wraz z nagrodą roczną, czyli 500 złotych na rękę – taką propozycję od 1 stycznia 2022, dla służb podległych MSWiA ma wiceszef tego resortu Maciej Wąsik. Dodatkowo funkcjonariusze na najniższych etatach mogą liczyć na awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania i odmrożenie funduszu nagród (5,4%) – i to jeszcze w tym roku.
- Michał Górecki
- /
- 21 września 2021
Funkcjonariusze z podwyżkami
MSWiA przedstawiło swoją propozycję podwyżek dla służb mundurowych podczas spotkania ze związkowcami (20.09). Strona rządowa chce, by wszyscy funkcjonariusze działający w służbach podległych pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymali od Nowego Roku podwyżkę uposażenia. Jej przeciętna wysokość to 677 PLN brutto na jeden etat (licząc razem z nagrodą roczną). Jak wylicza resort podwyżka „na rękę” wyniesie równe 500 złotych.
Waloryzacje wynagrodzeń dla mundurówki od 2023 r.
Wiceminister MSWiA poinformował, że od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych jego resortowi będą waloryzowane wg wskaźnika przewidzianego dla całej sfery budżetowej. W 2022 roku w ramach proponowanej podwyżki zawarta jest kwota waloryzacji o 4,4%.
Awanse dla funkcjonariuszy na najniższych etatach
Ponadto, MSWiA proponuje awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla tych funkcjonariuszy, którzy obecnie zatrudnieni są na najniższych etatach. MSWiA chce, by funkcjonariusze dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostali „z automatu” przeniesieni do grupy 3. Natomiast funkcjonariusze z 3 grupy mają awansować do grupy 4. Z kolei ci z grupy 4 do 5. „Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku” – zapowiada resort spraw wewnętrznych.
Funkcjonariusze zaszeregowani w grupie 5 będą przenoszeni do grupy 6 w ciągu najbliższych czterech lat. Każdego roku awans obejmie około ¼ funkcjonariuszy. Według wyliczeń MSWiA „w samej Policji awans otrzyma więc około 64 tys. funkcjonariuszy, w Państwowej Straży Pożarnej – prawie 11 tys. funkcjonariuszy, a w Straży Granicznej – prawie 9 tys. funkcjonariuszy”.
Ponadto resort spraw wewnętrznych proponuje likwidację limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Wcześniej, wynegocjowano odmrożenie funduszu nagród. Nastąpi to jeszcze w tym roku.
Teraz ruch związkowców
Wszystkie nowe propozycje przedstawione w poniedziałek 20.09. przez MSWiA będą analizowane przez władze związków zawodowych poszczególnych formacji. MSWiA już zaproponowało podpisanie porozumienia w tej sprawie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.