Szóstka dla nauczyciela – o co chodzi w propozycjach MEiN?

8 mld złotych na podwyżki dla nauczycieli, zmniejszenie biurokracji, więcej czasu dla ucznia – to niektóre z punktów, jakie rząd zawarł w propozycji „szóstka dla nauczyciela”. O co chodzi w propozycjach MEiN? Wyjaśniamy. 

Szóstka dla nauczyciela – o co chodzi w propozycjach MEiN?
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 października 2021

Szóstka dla nauczyciela

„Szóstka” w szkole kojarzy się rzecz jasna z najwyższą oceną w skali polskiego systemu oświaty. Rząd pod tym hasłem „zmieścił” jednak sześć propozycji, które mają w założeniu złagodzić nie najlepsze nastroje wśród nauczycieli. Co znalazło się w programie?

Wśród sześciu punktów przedstawionych przez resort edukacji i nauki znalazły się następujące obietnice: lepszy start młodego nauczyciela, znaczące zwiększenie wynagrodzenia, prostszy awans zawodowy, mniej biurokracji w szkole, więcej czasu dla uczniów oraz „nauczyciel w szkole przyszłości”. 

Odpowiedzialność nauczyciela za uczniówOdpowiedzialność nauczyciela za uczniówMichał Górecki

Jakie podwyżki dla nauczycieli?

Zgodnie z rządową propozycją na podwyżki pensji nauczycieli ma trafić z budżetu prawie 8 mld złotych. Ma to pozwolić na podniesienie przeciętnej wypłaty dla nauczyciela rozpoczynającego swoją karierę w oświacie o 1.412 złotych. Propozycja już została przedstawiona przez ministra przedstawicielom związków zawodowych. Im wyższy stopień awansu zawodowego, tym bardziej ma być odczuwalna podwyżka płac. 

Ile zarabiać będą nauczyciele?

Ministerstwo proponuje m.in. wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. W tej chwili zasadnicza pensja nauczyciela stażysty to 2.949 zł. Od nowego roku szkolnego ma być to 4010 zł. 

Od 1 września nauczyciel mianowany, który obecnie może liczyć na 3.445 zł płacy zasadniczej będzie otrzymywał 4540 zł. Z kolei nauczyciel dyplomowany, którego wynagrodzenie zasadnicze wynosi teraz 4.046 zł od 1 września 2022 roku będzie mógł liczyć na 5.130 złotych. 

Od czego ma zależeć wynagrodzenie zasadnicze dla nauczyciela?

Pierwszą zmienną, istotną w tej wyliczance jest poziom wykształcenia. Zamiast trzech, będą obowiązywały dwie grupy zaszeregowania wg wykształcenia. Pierwsza grupa to nauczyciele posiadający wykształcenie wyższe magisterskie i przygotowanie pedagogiczne. Druga grupa natomiast to pozostali nauczyciele. 

Comiesięczna wypłata, a właściwie jej wysokość będzie też zależała od etapu rozwoju zawodowego nauczyciela. 

Dodatkowo, będą wprowadzone minimalne stawki dodatków, które kwotowo będą określone w rozporządzeniu. 

Szczegółowe propozycje ministerstwa edukacji i nauki można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu pod tym linkiem

50 dni urlopu dla nauczycieli?

Ministerstwo proponuje także wprowadzenie 50 dni urlopu wypoczynkowego nauczycieli szkół feryjnych w dniach roboczych. Urlop ma być udzielany zgodnie z opracowanym wcześniej planem urlopów, we wszystkie dni wolne od zająć dydaktyczno–wychowawczych.

Nauczyciel będzie mógł korzystać z urlopu wypoczynkowego w następujących okresach: ferie zimowe, ferie letnie, zimowa przerwa świąteczna, wiosenna przerwa świąteczna oraz w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ustalone w zależności od typu placówki, w jakiej pracuje nauczyciel. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!