Jest problem z 1295 nazwami miejscowości. Nikt nie wie, gdzie się znajdują!

Są gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie… aż 1295 nazw miejscowości znajdujących się w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych nie jest oznaczonych na żadnej mapie! Niewykluczone, że takie wpisy zostaną po prostu wykasowane. 

Jest problem z 1295 nazwami miejscowości. Nikt nie wie, gdzie się znajdują!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 grudnia 2021

Zaginione miejscowości w Polsce

Jak informuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii W ramach prowadzonej na bieżąco aktualizacji bazy danych państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG), w 2021 roku przeprowadziliśmy m.in. prace dotyczące zlokalizowania brakujących w PRNG urzędowych nazw 1510 miejscowości wskazanych w obwieszczeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2019 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części”.

Urzędnicy wzięli się za poszukiwania. Z 1510 niezlokalizowanych nigdzie nazw miejscowości odnaleziono jedynie… 215. Z prostego rachunku wynika, że pozostaje problem z 1295 nazwami, które są na liście, ale ciężko ich szukać na mapie. 

LISTA — Nowe miasta w Polsce 2022LISTA — Nowe miasta w Polsce 2022Mikołaj Frączak

Gminy mają problem z niektórymi miejscowościami

Można pomyśleć, że zgodnie z powiedzeniem „koszula bliższa ciału”, z poszukiwaniami zaginionych miejscowości lepiej pójdzie gminom, które najlepiej znają swoje otoczenie, topografię, a także nazwy zakorzenione w tradycji, historii, a może nawet w legendach. Nic z tego! Z 1209 nazwami nie poradziły sobie nawet gminne samorządy. Po prostu nie potwierdziły, że są takie w ogóle stosowane. Nie wskazały zatem także ich lokalizacji. 

Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – znikające miejscowościami

Jak informuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii, w takiej sytuacji miejscowości „widmo” długo nie pozostaną w dokumentacji. Artykuł 8 Ustawy z 29.08.2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz. U. 2019, poz. 1443) rozstrzyga dalsze postępowanie. W takim wypadku do kompetencji gminnego samorządu, a dokładnie radnych, należy rozpoczęcie procedury zniesienia urzędowej nazwy. Odbywa się to poprzez formalny wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do tej pory taki ruch wykonano w odniesieniu do 75 nazw. 

Toponimia to ważna część historii

Wraz z zanikającymi nazwami, zatraca się pamięć o dawnych wsiach czy osadach, które często funkcjonowały przez wieki, ale z różnych powodów przestały istnieć. Pamięć o nich pozostawała jedynie w charakterze nazw, które z czasem również pozostawały jedynie na papierze. Tymczasem zdaniem historyków, dzięki toponimii, można wiele dowiedzieć się o przeszłości konkretnych miejsc. Często nazwy miejscowości poddawane są nie tylko badaniom historycznym, ale także kulturowym i językowym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!