Jest problem z 1295 nazwami miejscowości. Nikt nie wie, gdzie się znajdują!

Są gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie… aż 1295 nazw miejscowości znajdujących się w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych nie jest oznaczonych na żadnej mapie! Niewykluczone, że takie wpisy zostaną po prostu wykasowane. 

Jest problem z 1295 nazwami miejscowości. Nikt nie wie, gdzie się znajdują!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 grudnia 2021

Zaginione miejscowości w Polsce

Jak informuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii W ramach prowadzonej na bieżąco aktualizacji bazy danych państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG), w 2021 roku przeprowadziliśmy m.in. prace dotyczące zlokalizowania brakujących w PRNG urzędowych nazw 1510 miejscowości wskazanych w obwieszczeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 października 2019 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części”.

Urzędnicy wzięli się za poszukiwania. Z 1510 niezlokalizowanych nigdzie nazw miejscowości odnaleziono jedynie… 215. Z prostego rachunku wynika, że pozostaje problem z 1295 nazwami, które są na liście, ale ciężko ich szukać na mapie. 

LISTA — Nowe miasta w Polsce 2022LISTA — Nowe miasta w Polsce 2022Mikołaj Frączak

Gminy mają problem z niektórymi miejscowościami

Można pomyśleć, że zgodnie z powiedzeniem „koszula bliższa ciału”, z poszukiwaniami zaginionych miejscowości lepiej pójdzie gminom, które najlepiej znają swoje otoczenie, topografię, a także nazwy zakorzenione w tradycji, historii, a może nawet w legendach. Nic z tego! Z 1209 nazwami nie poradziły sobie nawet gminne samorządy. Po prostu nie potwierdziły, że są takie w ogóle stosowane. Nie wskazały zatem także ich lokalizacji. 

Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – znikające miejscowościami

Jak informuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii, w takiej sytuacji miejscowości „widmo” długo nie pozostaną w dokumentacji. Artykuł 8 Ustawy z 29.08.2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz. U. 2019, poz. 1443) rozstrzyga dalsze postępowanie. W takim wypadku do kompetencji gminnego samorządu, a dokładnie radnych, należy rozpoczęcie procedury zniesienia urzędowej nazwy. Odbywa się to poprzez formalny wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do tej pory taki ruch wykonano w odniesieniu do 75 nazw. 

Toponimia to ważna część historii

Wraz z zanikającymi nazwami, zatraca się pamięć o dawnych wsiach czy osadach, które często funkcjonowały przez wieki, ale z różnych powodów przestały istnieć. Pamięć o nich pozostawała jedynie w charakterze nazw, które z czasem również pozostawały jedynie na papierze. Tymczasem zdaniem historyków, dzięki toponimii, można wiele dowiedzieć się o przeszłości konkretnych miejsc. Często nazwy miejscowości poddawane są nie tylko badaniom historycznym, ale także kulturowym i językowym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!