fb

Oszustwa na rynku najmu mieszkań. Nawet 12 lat więzienia

37-letni mężczyzna na jednym z portali oferował wynajem mieszkania, które… nie należało do niego. Co więcej, chciał pobrać zaliczkę, jednak dzięki czujności kobiety, która chciała wynająć od niego mieszkanie, wpadł w ręce policjantów z Białegostoku. 

Oszustwa na rynku najmu mieszkań. Nawet 12 lat więzienia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 grudnia 2021

Wynajmowanie cudzych mieszkań

Ten tydzień fatalnie zaczął się dla 37-latka, który próbował oszukać kobietę, proponując jej wynajęcie mieszkania, które wcale do niego nie należało. Szybki zysk miała zagwarantować wpłata zaliczki od niczego nieświadomej kobiety. Pieniądze nie trafiły jednak do jego kieszeni. Sam znalazł się w rękach policji. 

Podstęp w ogłoszeniach mieszkań na wynajem

Scenariusz działania mężczyzny był prosty. Sam wynajął mieszkanie jedynie na dobę. Miał zatem 24 godziny na to, by nabrać inną osobę na ofertę długoterminowego wynajmu. Niedługo musiał czekać na chętnych. Musiał mocno obstawać przy przekazaniu zaliczki od klientów, skoro wzbudził podejrzenia jednej z kobiet zainteresowanej podpisaniem umowy. Znalazł bowiem to samo mieszkanie w zupełnie innej ofercie na innym portalu ogłoszeniowym. Co ciekawe w tym drugim przypadku właścicielem był zupełnie ktoś inny.

Kobiecie udało się skontaktować z prawowitym właścicielem, który przyjechał do należącego do niego mieszkania. Tam zastał zupełnie zaskoczonego 37-latka.

Najem mieszkania. Co może najemca?Najem mieszkania. Co może najemca?Martyna Kowalska


Nieudane oszustwo na cudze mieszkanie

Jak przyznaje białostocka policja — „dzięki czujności kobiety, żadna z osób zainteresowana wynajmem nie przekazała oszustowi pieniędzy. Jak ustalili policjanci, mężczyzna poszukiwany był w związku z kradzieżami, jakich się dopuścił w wynajmowanych apartamentach oraz podobnymi oszustwami w Krakowie i Warszawie. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał osiem zarzutów usiłowania oszustwa w warunkach recydywy”. Oszust trafił już do aresztu na trzy miesiące. 

Jaka kara za podstawiony najem mieszkania?

W przypadku tego mężczyzny, który dopuścił się próby oszustwa w warunkach recydywy, grozi mu kara do dwunastu lat pozbawienia wolności. Eksperci zwracają uwagę, że warto bardzo uważnie wynajmować mieszkania, szczególnie na krótki termin. Nie brakuje bowiem przestępców, którzy próbują zarobić w podobny sposób do opisanego 37-latka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!