Za kradzież choinek z lasu nawet 5 lat więzienia!

Kradzież choinek może okazać się najgorszym pomysłem na przedświąteczny biznes, zagrożonym karą do pięciu lat więzienia – ostrzega policja. Akcje pod nazwą „Choinka” prowadzone są w wielu miejscach w Polsce, m.in. na terenie Nadleśnictwa Chrzanów w Małopolsce. 

Za kradzież choinek z lasu nawet 5 lat więzienia!
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 grudnia 2021

Jak kupić legalną choinkę?

O tym jak kupić choinkę z legalnego źródła pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym, np. w tym artykule. Niestety, czarny rynek na przedświątecznym rynku w wielu miejscach w kraju cały czas kwitnie. 

Policja wraz ze Strażą Leśną nie odpuszczają i w wielu miejscach w kraju prowadzą akcje pod hasłem „Choinka”. Dzieje się tak m.in. w Nadleśnictwie Chrzanów na granicy województw małopolskiego i śląskiego.  Policjanci sprawdzają nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, ale przede wszystkim skupiają się na kontroli masywów leśnych, by zapobiegać zjawisku nielegalnego wycinania drzewek”.

Złodzieje drzewek wpadają nie tylko w lesie

Mundurowi sprawdzają z jednej strony tereny leśne, gdzie jest duże prawdopodobieństwo tego typu kradzieży. Już same kontrole są często wystarczającym „straszakiem” na prowadzących nielegalne wycinki. Legalność drzewek można jednak skontrolować również w inny sposób. 

W wielu miejscach w kraju, policja wraz z leśnikami odwiedza lokalne bazarki, sklepy czy jarmarki świąteczne i sprawdza legalność pochodzenia drzewek. Brak certyfikatu lub innych poświadczeń ze szkółek leśnych, czy nadleśnictw, to często dowód na to, że świąteczna choinka została pozyskana w nielegalny sposób. 

Co zrobić z choinką po świętach?Co zrobić z choinką po świętach?Michał Górecki


Jaka kara za kradzież choinek z lasu?

Nielegalny wyrąb drzew w lasach jest obarczony w „najlepszym wypadku” mandatem do 500 złotych. Zdarza się jednak, że sprawa taka trafia do sądu, gdzie kara może być nawet dziesięciokrotnie wyższa (5 tys. złotych). 

To jednak nie wszystko. Jak przypomina chrzanowska policja - „Sprzedaż kradzionych drzewek, a także ich zakup to wykroczenie – paserstwo. Przy czym jeżeli wartość drzewa  wyniesie ponad 500 zł to złodziej i paser odpowiedzą już za przestępstwo i grozić im może nawet do 5 lat pozbawienia wolności”


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!