Chcą zorganizować dzień covidowej żałoby narodowej. Kiedy?

Mimo iż mamy już 150 tysięcy nadmiarowych zgonów w pandemii, to nie mieliśmy ani jednego dnia żałoby narodowej z tego powodu" — napisali organizatorzy oddolnej inicjatyw, dnia covidowej żałoby narodowej.

Chcą zorganizować dzień covidowej żałoby narodowej. Kiedy?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 listopada 2021

"Państwo nie planuje zorganizować ani jednego dnia żałoby"

- Codziennie podawane są statystyki zgonów. Chcemy pokazać, że nasi zmarli bliscy to osoby, które mogły żyć, miały plany i marzenia, były matkami, ojcami, żonami, mężami, siostrami, braćmi, babciami, dziadkami, przyjaciółmi, sąsiadami, współpracownikami - czytamy na facebookowym profilu Inicjatywa obywatelska — Żałoba Narodowa.

Jak zaznaczają organizatorzy, aktualnie znowu umiera kilkaset osób dziennie z powodu koronawirusa, a w ciągu najbliższych miesięcy umrze minimum kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób.

Najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant COVID-19? Już w EuropieNajgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant COVID-19? Już w EuropieMonika Świetlińska

- Bardzo możliwa liczba nadmiarowych zgonów w Polsce to za parę miesięcy 200 tysięcy osób, co stanowi aż 0,5% ludności Polski. Co 200 osoba w Polsce będzie ofiarą pandemii i nieudolności władz w radzeniu sobie z nią. A nasze państwo nie zorganizowało i nie planuje zorganizować ani jednego dnia żałoby narodowej z tego powodu — zaznaczają organizatorzy, dodają: - Bierzemy sprawy w swoje ręce i 3 grudnia ogłaszamy w Polsce dzień covidowej żałoby narodowej.

Chcesz wziąć udział w inicjatywie?

Organizatorzy przedstawiają plan dnia:

1. 3 grudnia ubierz się na czarno.

2. O godzinie 18 zgaś w domu światło na 20 minut i zapal w oknie świeczkę ku pamięci tych, co umarli i umrą w trakcie tej pandemii w Polsce. Zapalmy minimum 150 tysięcy świeczek w oknie ku pamięci dotychczasowych 150 tysięcy ofiar pandemii w Polsce.

3. Jeśli ktoś ci umarł w wyniku covid lub przeciążenia systemu zdrowia albo otarł się o śmierć z tego powodu podziel się z innymi Twoimi emocjami z tym związanymi. 

GUS: Rekordowa liczba zgonów w 2020 r.GUS: Rekordowa liczba zgonów w 2020 r.Mikołaj Frączak

4. Przypomnij innym o tym, że istnieje bardzo skuteczny (w 90% po dwóch dawkach, a po 3 w 98%) sposób zapobiegnięcia śmierci z powodu covid — szczepionki.

5. Przypomnij rządowi RP o tym, że abdykacja z kontroli pandemii, jaką aktualnie stosuje, doprowadza do kolejnych dziesiątek tysięcy zgonów na covid, w wyniku przeciążenia systemu ochrony zdrowia oraz długu zdrowotnego, jaki to aktualnie nam generuje. (...) Przykłady Portugalii, Włoch lub Francji pokazują, iż mając bardzo skuteczne narzędzie — szczepionki, odpowiedzialny rząd może doprowadzić do sytuacji, że właściwie mało kto umiera teraz na tą chorobę. To też jest możliwe w Polsce tylko trzeba o to zawalczyć.

6. Mile widziane są lokalne, indywidualne akcje z tym związane, jednak nie powinny one polegać na gromadzeniu się ludzi.

Weźmiesz udział?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!