0% VAT na prąd, gaz i ciepło? Jest wniosek do UE
Minister finansów złożył wniosek do komisarza ds. gospodarki UE wniosek o zerową stawkę (0%) VAT na prąd, gaz i ciepło. Ulga miałaby obowiązywać w pierwszym półroczu 2022 roku.
- Michał Górecki
- /
- 17 grudnia 2021
0% VAT? Konieczna zgoda UE
Polski rząd, a dokładnie szef resortu finansów Tadeusz Kościński złożył wniosek do wysokiego komisarza ds. gospodarki Unii Europejskiej wniosek o zgodę na zerową stawkę VAT na energię elektryczną, cieplną oraz gaz ziemny na okres sześciu miesięcy. Zgodnie z planem rządu związanym z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej stawka VAT 0% miałaby obowiązywać od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku.
Dlaczego potrzebna zgoda UE?
Warto pamiętać, że system opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) na terenie Unii Europejskiej ma charakter zharmonizowany. To oznacza, że państwa członkowskie Wspólnoty nie mogą dowolnie kształtować wysokości stawek i zwolnień od tego podatku.
Dane o inflacji już nieaktualne. Jest wyższa, niż początkowo podano!Mikołaj Frączak
Porozumienie ws. reformy VAT
Minister podkreślił, że z zadowoleniem przyjmuje osiągnięte porozumienie w sprawie reformy stawek VAT. W jego ocenie dyrektywa pomoże państwom członkowskim skuteczniej i adekwatnie reagować na sytuacje kryzysowe. Dodał przy tym, że liczy na bezzwłoczne opublikowanie dyrektywy w unijnym dzienniku urzędowym. Dzięki szybkiej publikacji państwa będą mogły sprawnie i szybko skorzystać z przepisów, które zostały uzgodnione.
Tańszy prąd, gaz i ciepło
Kościński przypomina, że polski rząd „podjął decyzję o czasowym obniżeniu stawek VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną. Jednak w obliczu stale rosnących cen energii, w naszej ocenie niezbędne jest podjęcie dodatkowych działań, które pomogą społeczeństwu oraz przedsiębiorcom, w tym małym firmom, uchronić się przed konsekwencjami inflacji”.
Póki co, resort finansów wdraża obniżkę podatku od towarów i usług mającą obowiązywać od stycznia do marca na:
MF wdraża obniżkę VAT (od stycznia do marca 2022 r.) na dostawy gazu (z 23 proc. na 8 proc.), prąd (z 23 proc. do 5 proc.) oraz energię cieplną (z 23 proc. na 8 proc.). Odrębne działania mają dotyczyć zmian w podatku akcyzowym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.