fb

Szkolnictwo branżowe – 6 nowych zawodów

Sześć nowych zawodów pojawiło się w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dotyczą one przeróżnych dziedzin gospodarki i są odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez przedsiębiorców.

Szkolnictwo branżowe – 6 nowych zawodów
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 lutego 2022

Szkolnictwo branżowe będzie kształcić w nowych zawodach

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki wśród sześciu zawodów wprowadzonych do klasyfikacji szkolnictwa branżowego znalazły się następujące pozycje: 

  • Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych

  • Technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego

  • Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej

  • Technik izolacji przemysłowych

  • Technik elektroautomatyk okrętowy

  • Technik przemysłu jachtowego. 

Zdaniem MEiN uzupełnienie katalogu zawodów to odpowiedź na potrzeby rynku pracy i wynika z konkretnych postulatów środowiska biznesowego, które napływały do różnych resortów. 

Praca w branży targowo-wystawienniczej 

Wprowadzenie zawodów montera konstrukcji targowo-wystawienniczych oraz technika obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego zaproponowała Polska Izba Przemysłu Targowego. W ocenie organizacji mamy do czynienia z niedoborem specjalistów z tego zakresu w branży. Osoby, które wykształcą się w tym zawodzie, będą mogły pracować nie tylko w zakresie budowy stoisk targowo-wystawienniczych, ale także scen wystawowych oraz widowiskowych. 

Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej

Okazuje się, że branża stolarki budowlanej sygnalizuje duże zapotrzebowanie na średnią kadrę techniczną. Propozycję stworzenia takiego zawodu przedstawił Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów „Polskie Okna i Drzwi”.Jak się okazuje, do tej pory, kształcenie na potrzeby tego sektora było możliwe jedynie w zawodzie „monter stolarki budowlanej” na poziomie branżowej szkoły I stopnia. Teraz rozwinięcie tych kompetencji będzie możliwe także w szkołach stopnia drugiego. 

Technik izolacji przemysłowych

Potrzebę kształcenia w takim zawodzie zgłosiło Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Przemysłowych. Branża doświadcza niedoborów średniej kadry zarządzającej w tym sektorze. Nowe wyzwania wynikają m.in. z nowoczesnych technologii oraz nowych materiałów izolacyjnych. 

Technik elektroautomatyk okrętowy

Propozycję wprowadzenia zawodu technika elektroautomatyka okrętowego to inicjatywa „Konfederacji Lewiatan”. W ocenie organizacji istnieje niedobór specjalistów, którzy wykazaliby się wiedzą i praktyką w dziedzinie instalacji elektrycznej oraz automatyki w branży okrętowej. 

Budownictwo mieszkaniowe. Właśnie padł rekord!Budownictwo mieszkaniowe. Właśnie padł rekord!Michał Górecki

Technik przemysłu jachtowego  

Jak się okazuje, w polskiej gospodarce brakuje także osób, które mogłyby pracować w przemyśle jachtowym.

Z propozycją dodania do klasyfikacji nowego zawodu technika przemysłu okrętowego zgłosiła organizacja„Pracodawcy Pomorza”.„Potrzeba wprowadzenia tego zawodu wiąże się z brakiem średniego personelu technicznego w przemyśle produkcji jachtów i łodzi motorowych oraz zapotrzebowaniem na tego rodzaju specjalistów. Branża jachtowa w Polsce liczy ok. 900 przedsiębiorstw i zatrudnia ponad 35 tys. osób, co sytuuje ją na czołowym miejscu w Europie i na świecie. Produkcja jachtów i łodzi z trudem nadąża z realizacją zamówień, m.in. z powodu braku wyspecjalizowanych pracowników szczebla technicznego” – czytamy w uzasadnieniu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!