fb

Szkolnictwo branżowe – 6 nowych zawodów

Sześć nowych zawodów pojawiło się w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dotyczą one przeróżnych dziedzin gospodarki i są odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez przedsiębiorców.

Szkolnictwo branżowe – 6 nowych zawodów
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 lutego 2022

Szkolnictwo branżowe będzie kształcić w nowych zawodach

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki wśród sześciu zawodów wprowadzonych do klasyfikacji szkolnictwa branżowego znalazły się następujące pozycje: 

  • Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych

  • Technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego

  • Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej

  • Technik izolacji przemysłowych

  • Technik elektroautomatyk okrętowy

  • Technik przemysłu jachtowego. 

Zdaniem MEiN uzupełnienie katalogu zawodów to odpowiedź na potrzeby rynku pracy i wynika z konkretnych postulatów środowiska biznesowego, które napływały do różnych resortów. 

Praca w branży targowo-wystawienniczej 

Wprowadzenie zawodów montera konstrukcji targowo-wystawienniczych oraz technika obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego zaproponowała Polska Izba Przemysłu Targowego. W ocenie organizacji mamy do czynienia z niedoborem specjalistów z tego zakresu w branży. Osoby, które wykształcą się w tym zawodzie, będą mogły pracować nie tylko w zakresie budowy stoisk targowo-wystawienniczych, ale także scen wystawowych oraz widowiskowych. 

Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej

Okazuje się, że branża stolarki budowlanej sygnalizuje duże zapotrzebowanie na średnią kadrę techniczną. Propozycję stworzenia takiego zawodu przedstawił Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów „Polskie Okna i Drzwi”.Jak się okazuje, do tej pory, kształcenie na potrzeby tego sektora było możliwe jedynie w zawodzie „monter stolarki budowlanej” na poziomie branżowej szkoły I stopnia. Teraz rozwinięcie tych kompetencji będzie możliwe także w szkołach stopnia drugiego. 

Technik izolacji przemysłowych

Potrzebę kształcenia w takim zawodzie zgłosiło Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Przemysłowych. Branża doświadcza niedoborów średniej kadry zarządzającej w tym sektorze. Nowe wyzwania wynikają m.in. z nowoczesnych technologii oraz nowych materiałów izolacyjnych. 

Technik elektroautomatyk okrętowy

Propozycję wprowadzenia zawodu technika elektroautomatyka okrętowego to inicjatywa „Konfederacji Lewiatan”. W ocenie organizacji istnieje niedobór specjalistów, którzy wykazaliby się wiedzą i praktyką w dziedzinie instalacji elektrycznej oraz automatyki w branży okrętowej. 

Budownictwo mieszkaniowe. Właśnie padł rekord!Budownictwo mieszkaniowe. Właśnie padł rekord!Michał Górecki

Technik przemysłu jachtowego  

Jak się okazuje, w polskiej gospodarce brakuje także osób, które mogłyby pracować w przemyśle jachtowym.

Z propozycją dodania do klasyfikacji nowego zawodu technika przemysłu okrętowego zgłosiła organizacja„Pracodawcy Pomorza”.„Potrzeba wprowadzenia tego zawodu wiąże się z brakiem średniego personelu technicznego w przemyśle produkcji jachtów i łodzi motorowych oraz zapotrzebowaniem na tego rodzaju specjalistów. Branża jachtowa w Polsce liczy ok. 900 przedsiębiorstw i zatrudnia ponad 35 tys. osób, co sytuuje ją na czołowym miejscu w Europie i na świecie. Produkcja jachtów i łodzi z trudem nadąża z realizacją zamówień, m.in. z powodu braku wyspecjalizowanych pracowników szczebla technicznego” – czytamy w uzasadnieniu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!