Szkolnictwo branżowe – 6 nowych zawodów
Sześć nowych zawodów pojawiło się w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dotyczą one przeróżnych dziedzin gospodarki i są odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez przedsiębiorców.

- Michał Górecki
- /
- 1 lutego 2022
Szkolnictwo branżowe będzie kształcić w nowych zawodach
Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki wśród sześciu zawodów wprowadzonych do klasyfikacji szkolnictwa branżowego znalazły się następujące pozycje:
Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych
Technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego
Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej
Technik izolacji przemysłowych
Technik elektroautomatyk okrętowy
Technik przemysłu jachtowego.
Zdaniem MEiN uzupełnienie katalogu zawodów to odpowiedź na potrzeby rynku pracy i wynika z konkretnych postulatów środowiska biznesowego, które napływały do różnych resortów.
Praca w branży targowo-wystawienniczej
Wprowadzenie zawodów montera konstrukcji targowo-wystawienniczych oraz technika obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego zaproponowała Polska Izba Przemysłu Targowego. W ocenie organizacji mamy do czynienia z niedoborem specjalistów z tego zakresu w branży. Osoby, które wykształcą się w tym zawodzie, będą mogły pracować nie tylko w zakresie budowy stoisk targowo-wystawienniczych, ale także scen wystawowych oraz widowiskowych.
Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej
Okazuje się, że branża stolarki budowlanej sygnalizuje duże zapotrzebowanie na średnią kadrę techniczną. Propozycję stworzenia takiego zawodu przedstawił Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów „Polskie Okna i Drzwi”.Jak się okazuje, do tej pory, kształcenie na potrzeby tego sektora było możliwe jedynie w zawodzie „monter stolarki budowlanej” na poziomie branżowej szkoły I stopnia. Teraz rozwinięcie tych kompetencji będzie możliwe także w szkołach stopnia drugiego.
Technik izolacji przemysłowych
Potrzebę kształcenia w takim zawodzie zgłosiło Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Przemysłowych. Branża doświadcza niedoborów średniej kadry zarządzającej w tym sektorze. Nowe wyzwania wynikają m.in. z nowoczesnych technologii oraz nowych materiałów izolacyjnych.
Technik elektroautomatyk okrętowy
Propozycję wprowadzenia zawodu technika elektroautomatyka okrętowego to inicjatywa „Konfederacji Lewiatan”. W ocenie organizacji istnieje niedobór specjalistów, którzy wykazaliby się wiedzą i praktyką w dziedzinie instalacji elektrycznej oraz automatyki w branży okrętowej.
Budownictwo mieszkaniowe. Właśnie padł rekord!Michał Górecki
Technik przemysłu jachtowego
Jak się okazuje, w polskiej gospodarce brakuje także osób, które mogłyby pracować w przemyśle jachtowym.
Z propozycją dodania do klasyfikacji nowego zawodu technika przemysłu okrętowego zgłosiła organizacja„Pracodawcy Pomorza”.„Potrzeba wprowadzenia tego zawodu wiąże się z brakiem średniego personelu technicznego w przemyśle produkcji jachtów i łodzi motorowych oraz zapotrzebowaniem na tego rodzaju specjalistów. Branża jachtowa w Polsce liczy ok. 900 przedsiębiorstw i zatrudnia ponad 35 tys. osób, co sytuuje ją na czołowym miejscu w Europie i na świecie. Produkcja jachtów i łodzi z trudem nadąża z realizacją zamówień, m.in. z powodu braku wyspecjalizowanych pracowników szczebla technicznego” – czytamy w uzasadnieniu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.