Nowe przepisy o zatrudnieniu socjalnym wchodzą w życie

15 lutego 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Jednym z istotnych zapisów jest podwyżka świadczenia integracyjnego. Ustawodawca uelastycznił także czas uczestnictwa w Centrum Integracji Społecznej. Zlikwidowano także przesłankę ubóstwa w procesie kierowania CIS.

Nowe przepisy o zatrudnieniu socjalnym wchodzą w życie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 lutego 2022

Świadczenie integracyjne 2022

To na czym koncentruje się uwaga przy omówieniu zmian w ustawie o zatrudnieniu socjalnym to podniesienie wysokości świadczenia integracyjnego. 

Obecnie uczestnikowi zajęć w CIS będzie przysługiwało świadczenie w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych. Przypomnijmy, do tej pory wskaźnik ten wynosił równe 100%. 

Od kiedy podwyżka świadczenia integracyjnego?

Wyższe świadczenie integracyjne obowiązuje wprawdzie od dnia wejścia w życie ustawy tj. 15 lutego 2022. Autorzy ustawy wpisali w niej zastrzeżenie, że zmiana następuje z mocą od 1 stycznia 2022. To oznacza, że tak naprawdę od nowego roku kwota świadczenia integracyjnego to 1.489 złotych (120% zasiłku dla bezrobotnych).

Okres próbny w Centrum Integracji Społecznej 

Nie będzie także obniżonego świadczenia na okres próbny w Centrum Integracji Społecznej. Co do zasady okres próbny w CIS wynosi jeden miesiąc. W przypadku, gdy okres próbny rozpoczął się przed 1 stycznia 2022 r. i jest kontynuowany w  styczniu, wysokość świadczenia należy ustalić w następujący sposób: za okres 15-31 grudnia 2021 r. według zasad dotychczasowych (tj. 50 proc. kwoty świadczenia integracyjnego), za okres 1-15 stycznia 2022 r. według nowych zasad (tj. 120 proc. kwoty świadczenia integracyjnego). W przypadku gdyby okresy uczestnictwa obejmowały inne daty, należy świadczenie ustalić proporcjonalnie dla danego okresu” – wyjaśnia ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Koniec z przesłanką ubóstwa

Oprócz kwestii związanych ze świadczeniem integracyjnym nowelizacja ustawy o zatrudnieniu socjalnym zmienia jeszcze jeden, dość newralgiczny problem. Z diagnozy wynika, że mocno on utrudnia ł„wejście” w CIS dla wielu osób, które mogły skorzystać z takiej formy wsparcia. Od 15 lutego 2022 r., osoba kierowana do CIS nie będzie już musiała spełniać przesłanki ubóstwa. Ta zmiana z pewnością znacząco poszerzy grupę osób, które będą mogły szukać swoich szans w tego typu centrach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Praca

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.