Idą zmiany w kodeksie pracy. Ukłon w stronę rodziców

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego, zmiany w urlopach ojcowskich oraz zupełnie nowy urlop opiekuńczy. To niektóre zmiany jakie planuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Pieniężnej. Projekt zmian w kodeksie pracy jest już gotowy. Właśnie trafił do konsultacji społecznych. 

Idą zmiany w kodeksie pracy. Ukłon w stronę rodziców
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 lutego 2022

Zmiany w kodeksie pracy a dyrektywy UE

Nowelizacja kodeksu pracy ma związek z dwiema unijnymi dyrektywami, do którym musimy dostosować krajowe prawo. Pierwsza z nich dotyczy sprawy przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE. Druga zaś to tzw. dyrektywa rodzicielska. Ich zapisy muszą być wdrożone do sierpnia 2022 roku. 

Prawo pracy — pomoc, po którą warto sięgnąćPrawo pracy — pomoc, po którą warto sięgnąćRafał Stępniewski

Przejrzyste warunki pracy w UE

Pierwsza z wymienionych dyrektyw ma na celu zapewnienie przejrzystości do warunków pracy wszystkich pracowników we Wspólnocie. Chodzi m.in. o promowanie bezpieczniejszego oraz bardziej przewidywalnego zatrudnienia. Ważne jest również zapewnienie zdolności adaptacyjnej rynku pracy, a także polepszenie warunków wykonywania obowiązków służbowych. 

Zgodnie z dyrektywą, pracodawca będzie miał obowiązek do przekazania w ciągu tygodnia od dopuszczenia do pracy większej ilości informacji związanych z zatrudnieniem. Mowa o kwestiach związanych z szkoleniami, rozwojem, ale także urlopami czy możliwościami rozwiązania stosunku pracy. Ta zasada ma obowiązywać także w przypadku umów na okres próbny. 

Dyrektywa rodzicielska UE w polskim kodeksie pracy

Jak wyjaśnia resort rodziny - celem dyrektywy rodzicielskiej jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami. Rodzice będą mogli liczyć na ułatwienia w godzeniu życia zawodowego  z życiem rodzinnym”. Unia Europejska wymaga m.in. zmian w zakresie urlopów rodzicielskich i ojcowskich. W kodeksie pracy ma pojawić się taże możliwość bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz większa elastyczność w organizacji pracy. 

Wśród licznych zmian, jakie muszą być zaimplementowane w krajowych przepisach znajduje się m.in. prawo do urlopu rodzicielskiego, które ma przysługiwać każdemu z rodziców. Co ważne, nie będzie ono uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka.

Po drugie wydłużony ma zostać urlop rodzicielski. Obecnie są to 32 tygodnie w przypadku 1 dziecka 34 tygodnie w sytuacji, w której na świat przychodzą bliźnięta czy trojaczki.  Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica” – wyjaśnia MRiPS. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!