Ergonomiczna praca przy komputerze - doradzamy na co zwrócić uwagę

O ergonomii przy pracy na komputerze lub podczas nauki zdalnej mówi się wiele. Ale co tak naprawdę oznacza to pojęcie? I jaki ma związek z pracą zawodową? W jaki sposób przygotować stanowisko pracy, aby było ergonomiczne?

Ergonomiczna praca przy komputerze - doradzamy na co zwrócić uwagę
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 8 lutego 2022

Czym jest ergonomia?

Ergonomia nauki i pracy została wyłoniona jako osobna dyscyplina naukowa, której obszar zainteresowania skupia się wokół przygotowania stanowiska pracy do bezpiecznego i optymalnego korzystania. Obejmuje ona zagadnienia związane z dostosowaniem urządzeń i maszyn, środowiska do psychofizycznych i anatomicznych możliwości człowieka. Istota podejmowanych działań jest takie przygotowanie miejsca pracy, aby maszyny i warunki otoczenia były wykorzystywane jak najbardziej efektywnie, a jednocześnie nie stanowiły nadmiernego obciążenia dla człowieka wykonującego powierzone zadania.

Jako dziedzina nauki, ergonomia jest dyscypliną interdyscyplinarną, łącząca w sobie elementy psychologii i socjologii pracy, higieny i fizjologii pracy, medycyny pracy, organizacji czy też nauk technicznych. Osoby zajmujące się zawodowo tematyką ergonomii pracy posiadać muszą naprawdę rozległą wiedzę.

Ergonomiczne stanowisko pracy, czyli jakie?

Mówiąc o ergonomicznym stanowisku pracy należy pamiętać, że zapewnienie właściwych warunków należy do obowiązków pracodawcy. O ile praca wykonywana jest w siedzibie firmy, bo przy pracy zdalnej w praktyce to pracownik dba o to, aby zorganizować sobie odpowiednie stanowisko do wykonywania obowiązków zawodowych. Ciekawą kwestią jest fakt, że w przypadku pracy przy komputerze równie istotne jest zapewnienie właściwych narzędzi pracy, jak również zagwarantowanie pracownikowi przerw, podczas których wzrok może odpocząć od monitora.

Ergonomia pracy przy komputerze

Ergonomia stanowiska pracy w kontekście biurowym to dobór takich komponentów, aby pracę ułatwić oraz zapobiec ewentualnym bólom po długich godzinach przesiedzianych przed komputerem. Podstawowym elementem, o który trzeba zadbać to ergonomiczna klawiatura, o których więcej przeczytać można tutaj, a także bezprzewodowa myszsprawdź tę kategorię. Warto pamiętać, że niektóre warianty myszy potrzebują dla płynnego działania zastosowania odpowiedniej podkładki, którą znaleźć możesz tu.

Mówiąc o efektywnej i bezpiecznej pracy przy komputerze należy rozważyć zakup monitora, który pozwoli zadbać o wzrok. Niektóre matryce zostały przygotowane w taki sposób, aby mogły filtrować szkodliwe dla ludzkiego wzroku światło niebieskie, jak w przypadku najnowszych monitorów 4K. Duże znaczenie w przypadku wyboru monitora ma też charakter pracy. Programista czy grafik może znacznie wygodniej pracować, jeśli ekran jest odpowiedniej wielkości, co pozwala

Ergonomiczne biurko i fotel

Praca przed ekranem komputera to jednak nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu komputerowego, bo bardzo ważne dla zdrowia pracownika jest dobranie odpowiedniego fotela czy biurka. W tym wypadku szalenie ważne jest zachowanie odpowiednich kątów między ramieniem i przedramieniem, podparciem pleców. Ważne jest, aby zarówno siedzisko, jak i oparcie było takiej wielkości, aby zapewnić wygodę podczas pracy. Fotel powinien posiadać regulację, pozwalającą dopasować wysokość siedziska do wzrostu pracownika. Stopy muszą być stabilnie podparte, podobnie biurko oraz monitor — tu ważne są szczegóły, o których na co dzień nikt nie myśli. Fajnym rozwiązaniem jest wybór biurka, które także często umożliwiają regulację wysokości.

Powierzchnia biurka, jaką dysponujemy podczas pracy powinna być na tyle duża, aby bez problemu zmieścić mógł się zarówno notatnik, przybory czy inne dokumenty, jakich potrzebujemy. Jednocześnie wszystkie te elementy powinny pozostawać w zasięgu.

Obowiązkowe przerwy

Praca przy komputerze jest szczególnym rodzajem pracy, który stwarza specyficzne zagrożenia. Niesamowicie ważnym elementem, zarówno w pracy w siedzibie firmy, jak i podczas home office, jest dbanie o odpowiednie przerwy. Jeśli pracujesz przy komputerze, to doskonałym pomysłem jest chwila przerwy co godzinę, podczas której wstajesz, rozprostujesz mięśnie i kości, a także pozwolisz swoim oczom odpocząć chwilę od komputera. Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie chwili na to, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!