Przemycali karetką migrantów. Teraz pojazd zostanie przekazany szpitalowi

W listopadzie w Dzienniku Prawnym opisywaliśmy proceder przemytu migrantów karetką pogotowia. Odkryli go policjanci z Olecka. Teraz zarekwirowany pojazd zasili… tabor szpitala. O nieodpłatnym przekazaniu pojazdu zdecydował prokurator.

Przemycali karetką migrantów. Teraz pojazd zostanie przekazany szpitalowi
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 stycznia 2022

Przemyt migrantów karetką

Przypomnijmy, na początku listopada policjanci z drogówki, patrolujący trasy w okolicach Olecka (Warmińsko-Mazurskie) zatrzymali do kontroli karetkę pogotowia, która faktycznie nie służyła do transportu sanitarnego, ale do… przemytu nielegalnych migrantów z polsko-białoruskiej granicy.

Próbowali przemycać migrantów… karetką pogotowiaPróbowali przemycać migrantów… karetką pogotowiaMichał Górecki

Próba przemytu do Niemiec

W kabinie fałszywego „ambulansu” znajdowało się osiemnastu uchodźców, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę. Przemytnicy najpewniej chcieli ich w ten sposób przetransportować na granicę z Niemcami. Z przodu pojazdu jechało dwóch mieszkańców Warszawy, przebranych w kombinezony ochronne. Mężczyźni zostali zatrzymani. Grozi im nawet osiem lat więzienia.

Karetka przemytników przekazana szpitalowi

Auto wyglądające jak karetka pogotowia zostało zabezpieczone przez stróżów prawa. Jak się okazało to nie koniec tej historii. W ubiegłym tygodniu prokurator z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach (Podlaskie) zdecydował w postanowieniu, że auto marki Mercedes-Benz zostanie nieodpłatnie przekazane miejscowemu szpitalowi „Olmedica” w Olecku. 

Jak informuje policja „dzięki zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, karetką będą mogli teraz jeździć prawdziwi ratownicy i nieść pomoc potrzebującym. Dodatkowy ambulans będzie przydatny w realizacji codziennych zadań, co znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu” – czytamy w notatce prasowej Komendy Powiatowej Policji w Olecku. 

ZDJĘCIE: POLICJA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!