Testy na covid. Apteka testuje za darmo, ale nie każda. Gdzie bezpłatne testy?

- Na testy w aptekach nie będzie wymagane skierowanie. Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony czy nie — powiedział Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

Testy na covid. Apteka testuje za darmo, ale nie każda. Gdzie bezpłatne testy?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 25 stycznia 2022

Zamieszanie wokół testów na covid

– Pacjenci zrozumieli, że będziemy za darmo wydawać testy, które dotychczas były w sprzedaży. Tymczasem rozporządzenie ws. wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, pozwala aptekom zostać punktem wymazowym. Testy sfinansuje NFZ, a ich wynik będzie wpisywany do systemu.

Rząd skraca kwarantannę i wprowadza testy w aptekachRząd skraca kwarantannę i wprowadza testy w aptekachMartyna Kowalska

Chodzi o testy antygenowe, a nie PCR — mówił na łamach Rzeczpospolitej wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. 

Testy na covid w aptekach

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę opublikowanym w Dzienniku Ustaw od 27 stycznia będzie można testować się za darmo w aptekach  bez skierowania. Ale…

Nie wszystkie apteki będą testować

- Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia — a jest ich ponad tysiąc — takie standardy spełniają, więc to są potencjalni kandydaci na przeprowadzanie właśnie tego testowania — wskazał minister zdrowia.

- Każda apteka jest inna, nie każda apteka ma warunki, więc powiedzmy sobie otwarcie — to nie będzie dostępne w każdej aptece w Polsce – zaznaczył Niedzielski.

Skoro nie wszystkie, to które konkretnie?

Obecnie na liście jest około 1300 aptek, ale ich lista nie została jeszcze nigdzie upubliczniona. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że mogą być to te punkty, które już wcześniej zostały sprawdzone i tam testy jak i szczepienia były wykonywane. 

Minister zdrowia wysyła urzędników na pracę zdalnąMinister zdrowia wysyła urzędników na pracę zdalnąMichał Górecki

Podpowiedzią może być ten wykaz: Mapa punktów szczepień — Szczepienie przeciwko COVID-19 — Portal Gov.pl (www.gov.pl) By sprawdzić konkretne miasto, trzeba je po prostu wpisać w wyszukiwarce.

Nie tylko testy w aptece

Zgodnie z rozporządzeniem farmaceuta będzie mógł od 27 stycznia wykonać w aptece:

  • test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2,
  • badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi, oraz pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio).
  • test stężenia glukozy we krwi,
  • kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy),
  • szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter (test z krwi).

Warto pamiętać, że tylko test w kierunku SAR-CoV-2 będzie darmowy. Pozostałe badania będą odpłatne według cennika apteki ogólnodostępnej, który ustali podmiot prowadzący aptekę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!