MZ: Nauka zdalna może być wprowadzona w każdym momencie

Choć priorytetem rządu jest utrzymanie nauki stacjonarnej, tak długo jak jest to możliwe, nie można wykluczyć, że decyzja o powrocie do edukacji zdalnej zapadnie z dnia na dzień. Taki scenariusz wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas konferencji w Poznaniu. 

MZ: Nauka zdalna może być wprowadzona w każdym momencie
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 stycznia 2022

Nauka zdalna – kiedy może być wprowadzona

Minister zdrowia nie podał konkretnych liczb dotyczących zachorowań lub hospitalizacji, w przypadku których osiągnięcia, będzie wprowadzona nauka zdalna. Mówił ogólnie o „krytycznym progu”, który może spowodować, że decyzja o wprowadzeniu zdalnej edukacji zostanie wprowadzona z dnia na dzień. 

Wiadomo też, że w miniony weekend trwały konsultacje w tej sprawie między szefem resortu zdrowia a ministrem edukacji. 

Rząd skraca kwarantannę i wprowadza testy w aptekachRząd skraca kwarantannę i wprowadza testy w aptekachMartyna Kowalska

Lekcje zdalne na mocy dyrektora szkoły

W jednostkowych przypadkach zajęcia zdalne może zawiesić dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego. Ważna jest także opinia ze strony inspektora sanitarnego działającego na terenie danego powiatu. Może się tak stać w przypadku stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 wśród uczniów lub pracowników szkoły, czy innej placówki dydaktycznej. W takim przypadku nauką zdalną można objąć jedynie uczniów jednej klasy czy etapu edukacyjnego w zakresie wszystkich lub części zajęć.

To oznacza, że na przejście na nauczanie zdalne trzeba być gotowym w każdej chwili. Przekonało się o tym wielu uczniów, którzy zostali skierowani nie tylko na nauczanie zdalne, ale także na kwarantannę w związku z kontaktem z osobą zakażoną. Często był to kolega, lub koleżanka z klasy, znacznie rzadziej nauczyciel, który uzyskał pozytywny wynik testu w kierunku koronawirusa.

Dyrektorzy szkół wspominają, że dotąd w wielu sytuacjach byli zmuszeni do podejmowania indywidualnych i bardzo szybki decyzji w sprawie organizacji zajęć. Głównie dotyczyły one pojedynczych klas.

Ile procent szkół pracuje normalnie

W pięciu województwach rozpoczął się właśnie drugi tydzień ferii zimowych. W przypadku 11 województw, w których trwa jeszcze pierwszy semestr, w miniony piątek 71 procent szkół pracowało w trybie stacjonarnym. Niewiele wyższy odsetek (prawie 79%) dotyczył działających normalnie szkół ponadpodstawowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!