MZ: Nauka zdalna może być wprowadzona w każdym momencie

Choć priorytetem rządu jest utrzymanie nauki stacjonarnej, tak długo jak jest to możliwe, nie można wykluczyć, że decyzja o powrocie do edukacji zdalnej zapadnie z dnia na dzień. Taki scenariusz wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas konferencji w Poznaniu. 

MZ: Nauka zdalna może być wprowadzona w każdym momencie
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 stycznia 2022

Nauka zdalna – kiedy może być wprowadzona

Minister zdrowia nie podał konkretnych liczb dotyczących zachorowań lub hospitalizacji, w przypadku których osiągnięcia, będzie wprowadzona nauka zdalna. Mówił ogólnie o „krytycznym progu”, który może spowodować, że decyzja o wprowadzeniu zdalnej edukacji zostanie wprowadzona z dnia na dzień. 

Wiadomo też, że w miniony weekend trwały konsultacje w tej sprawie między szefem resortu zdrowia a ministrem edukacji. 

Rząd skraca kwarantannę i wprowadza testy w aptekachRząd skraca kwarantannę i wprowadza testy w aptekachMartyna Kowalska

Lekcje zdalne na mocy dyrektora szkoły

W jednostkowych przypadkach zajęcia zdalne może zawiesić dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego. Ważna jest także opinia ze strony inspektora sanitarnego działającego na terenie danego powiatu. Może się tak stać w przypadku stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 wśród uczniów lub pracowników szkoły, czy innej placówki dydaktycznej. W takim przypadku nauką zdalną można objąć jedynie uczniów jednej klasy czy etapu edukacyjnego w zakresie wszystkich lub części zajęć.

To oznacza, że na przejście na nauczanie zdalne trzeba być gotowym w każdej chwili. Przekonało się o tym wielu uczniów, którzy zostali skierowani nie tylko na nauczanie zdalne, ale także na kwarantannę w związku z kontaktem z osobą zakażoną. Często był to kolega, lub koleżanka z klasy, znacznie rzadziej nauczyciel, który uzyskał pozytywny wynik testu w kierunku koronawirusa.

Dyrektorzy szkół wspominają, że dotąd w wielu sytuacjach byli zmuszeni do podejmowania indywidualnych i bardzo szybki decyzji w sprawie organizacji zajęć. Głównie dotyczyły one pojedynczych klas.

Ile procent szkół pracuje normalnie

W pięciu województwach rozpoczął się właśnie drugi tydzień ferii zimowych. W przypadku 11 województw, w których trwa jeszcze pierwszy semestr, w miniony piątek 71 procent szkół pracowało w trybie stacjonarnym. Niewiele wyższy odsetek (prawie 79%) dotyczył działających normalnie szkół ponadpodstawowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!