Wsparcie dla organizacji pozarządowych w czasie pandemii

Działające obecnie tarcze antykryzysowe są dedykowane nie tylko przedsiębiorcom czy pracownikom ale także podmiotom ekonomii społecznej w tym organizacjom pozarządowym – przypomina w komunikacie resort rodziny i polityki społecznej. Z jakiego wsparcia w czasie pandemii może skorzystać trzeci sektor? Podpowiadamy!

Wsparcie dla organizacji pozarządowych w czasie pandemii
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 listopada 2020

Podmioty ekonomii społecznej a pandemia

Jak przypomina ministerstwo rodziny i polityki społecznej, podmioty ekonomii społecznej mogą liczyć na wsparcie w ramach wprowadzonych przez rząd instrumentów tarczy antykryzysowej. W opinii resortu można w ten sposób zachować szczególnie cenne miejsca pracy, które dla wielu osób są jedyną szansą na funkcjonowanie w społeczeństwie, oraz przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu.

Czy tarcza dotyczy pomiotów ekonomii społecznej?

Resort informuje, że wszędzie tam gdzie odnotowano spadek przychodów z działalności zapisanej w statucie o minimum 30 proc. każda organizacja pozarządowa czy inne podmioty zaangażowane w PES mogą ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Pracy.

W taki sam sposób pomoc jest świadczona także dla osób, które zostały zatrudnione w podmiotach prowadzonych przez Kościół.

PES a tarcza antykryzysowa

Jak wynika z wyliczeń resortu rodziny i polityki społecznej do tej pory w ramach wspomnianych instrumentów udało się wesprzeć blisko 22,5 tys. miejsc pracy w takich podmiotach. Łączną wartość wsparcia obliczono na blisko 99,5 mln złotych.

Jak złożyć wniosek o wsparcie podmiotów ekonomii społecznej?

Istnieją dwie drogi złożenia wniosku o dofinansowanie miejsc pracy. Pierwszą jest użycie platformy Praca.gov.pl, drugą zaś bezpośrednia wizyta we właściwym dla miejsca prowadzenia działalności powiatowym urzędzie pracy.

Warto pamiętać, że podmioty ekonomii społecznej, które zajmują się prowadzeniem działalności gospodarczej mogą skorzystać z podobnych instrumentów pomocowych jak te dedykowane przedsiębiorcom. Istnieje np. możliwość wsparcia w postaci dofinansowania do kosztów wynagrodzeń z puli Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Mowa tu o sytuacji w której doszło do przestoju ekonomicznego lub obniżenia wymiaru pracy.

Wsparcie z ww. Funduszu dotyczy podmiotów ekonomii społecznej, które odnotowały spadek sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym bądź wartościowym.  W tym przypadku trzeba skorzystać z platformy Praca.gov.pl lub tradycyjnego (papierowego) wniosku do wojewódzkiego  (!) urzędu pracy.

Wojewódzkie urzędy pracy są również odpowiednią instytucją do przyjmowania wniosków od tych podmiotów ekonomii społecznej, które zamierzają skorzystać z dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynagrodzeń pracowników, którzy nie zostali objęci przestojem lub zmniejszonym wymiarem pracy.

Pożyczki dla organizacji pozarządowych

Od czerwca 2020 roku organizacje pozarządowe mogą skorzystać z umarzalnych pożyczek, które są  finansowane z Funduszu Pracy. Wcześniej podobny instrument był dostępny dla mikroprzedsiębiorców oraz PES. Jak wyjaśnia resort rodziny i polityki społecznej, dzięki pożyczkom wiele organizacji ma szansę na uregulowanie swoich zobowiązań. Mowa o wydatkach związanych z działalnością zarówno zapisaną w statucie jak i gospodarczą. Dotąd pozytywnie rozpatrzono prawie 11 tys. wniosków od NGO-sów. Łączna kwota wsparcia wyniosła prawie 34 mln zł.

Więcej na temat wsparcia trzeciego sektora w tym podmiotów ekonomii społecznej można przeczytać w komunikacie na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!