Ustawa o przewadze kontraktowej wchodzi w życie

Ustawa o przewadze kontraktowej weszła w życie 23 grudnia 2021 roku. W założeniu ma poprawić sytuację rolników, a także dostawców produktów np. do dużych podmiotów z branży spożywczej. 

Ustawa o przewadze kontraktowej wchodzi w życie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 grudnia 2021

Nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej

Pewne rozwiązania związane z walką z nieuczciwą przewagą kontraktową na rynku rolno-spożywczych już istnieją od kilku lat. Np. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a dokładnie prezes tej instytucji może interweniować w tych sprawach już od 2017 roku. Warto dodać, że w kilkunastu sprawach na przestrzeni ostatnich lat, skorzystał on z takiego prawa. Łączna suma kar finansowych z tego tytułu przekroczyła dotąd 800 mln złotych.

Teraz w życie wchodzą kolejne przepisy, które jeszcze bardziej przysłużą się w walce z nieuczciwymi praktykami. Wynikają one z implementacji do polskiego systemu prawnego unijnej dyrektywy nr 2019/663 dostępnej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 25.04.2019 r. Wspólnotowy dokument dotyczy właśnie nieuczciwych praktyk handlowych na różnych etapach łańcucha dostaw. 

UOKiK: Sztuczna inteligencja sprawdzi zapisy umówUOKiK: Sztuczna inteligencja sprawdzi zapisy umówMikołaj Frączak

Ustawa o przewadze kontraktowej – co nowego?

Jak tłumaczy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Nowością jest m.in. domniemanie odnoszące się do pojęcia »znaczącej dysproporcji w potencjale ekonomicznym«, czy też katalog nieuczciwych praktyk, w przypadku których nie ma konieczności badania, czy są one sprzeczne z dobrymi obyczajami i zagrażają istotnemu interesowi drugiej strony lub go naruszają” 

Ważną zmianą, która znalazła się w treści ustawy z inicjatywy Prezesa UOKiK jest m.in. bezwzględny zakaz nieuzasadnionego obniżania należności z tytułu dostawy produktów rolnych lub spożywczych po jej przyjęciu przez nabywcę, w szczególności na skutek żądania udzielenia rabatu”. Taki mechanizm otwiera drogę do eliminacji odgórnego narzucania przez duże podmioty zajmujące się handlem nieustalonych wcześniej rabatów za dostawy, które zostały zrealizowane wcześniej. 

Istota przewagi kontraktowej 

Przewaga kontraktowa ma miejsce wówczas, kiedy występują wyraźne dysproporcje między kontrahentami. „Przykładowo jeśli roczny obrót dostawcy nie przekracza równowartości 2 mln euro, to  przewagę nad nim  będzie posiadał nabywca, którego roczny obrót przekracza tę kwotę” – wyjaśnia UOKiK

W tym miejscu warto wyjaśnić na czym polegają tzw. czarne praktyki, których prawo bezwzględnie zakazuje. Jest to np. anulowanie zamówienia przez nabywcę w czasie krótszym niż 30 dni przed zakładanym terminem dostawy. Mowa o łatwo psujących się produktach rolnych lub spożywczych. 

Po drugie jest to np. żądanie formułowane przez nabywcę co do zapłaty za pogorszenie stanu lub utratę produktów, które miało miejsce już w obiektach należących do nabywcy, np. w magazynie czy transporcie własnym. Tak samo zakazane są wszelkie groźby dotyczące działań odwetowych czy nieuzasadnione obniżanie należności wynikających z dostaw produktów. 

Gdzie szukać informacji na temat przewagi kontraktowej?

Instytucją, która zajmuje się kwestiami związanymi z przewagą kontraktową, jest wspomniany Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na stronach tej instytucji można przeczytać wiele informacji na temat nowej ustawy zawartych m.in. w formie często zadawanych pytań i odpowiedzi

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!