Kulki magnetyczne mogą zagrażać zdrowiu i życiu dziecka! Kolejny test popularnej zabawki

Interwencyjną kontrolę bardzo popularnych zabawek przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Wyniki są druzgocące – modne wśród dzieci kulki magnetyczne mogą zagrażać życiu i zdrowiu najmłodszych. Przypadki ich połknięcia często kończą się dramatycznie!

Kulki magnetyczne mogą zagrażać zdrowiu i życiu dziecka! Kolejny test popularnej zabawki
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 grudnia 2021

Kulki magnetyczne znów pod lupą Inspekcji Handlowej

To nie pierwszy raz, kiedy popularne i uwielbiane przez dzieci kulki magnetyczne znalazły się na tapecie prac ekspertów Inspekcji Handlowej. Zabawki były już analizowane przez specjalistów na początku roku, o czym pisaliśmy tutaj.

Eksperci zwracają uwagę, że dzieci bardzo często wkładają do ust elementy zabawek i inne małe przedmioty. W tym przypadku dodatkowe zagrożenie generuje magnes. Skutki mogą być tragiczne. Połknięcie kilku kulek jednocześnie powoduje, że wzajemnie się one przyciągają wewnątrz organizmu dziecka, co może skutkować np. przerwaniem jelita i wymagać natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Każdy taki przypadek powinien być natychmiast skonsultowany z lekarzem — ryzyko jest zbyt duże. Dodatkowo, ze względu na swój rozmiar, połknięta kulka może utknąć w drogach oddechowych dziecka i doprowadzić do zadławienia, a nawet uduszenia” – ostrzega inspekcja handlowa.

12 000 zł na dziecko. Wkrótce ruszają wypłaty12 000 zł na dziecko. Wkrótce ruszają wypłatyMartyna Kowalska


Popularność kulek napędza internet

Tymczasem popularność kolorowych kulek magnetycznych, różnej średnicy, dodatkowo podbijana jest przez chętnie oglądane przez dzieci filmy w internecie, w których za pomocą tysięcy elementów konstruowane są fantazyjne budowle. Choćby dlatego, kolorowe kuleczki znalazły się na listach najbardziej pożądanych przez dzieci prezentów pod choinkę. 

Niestety, pomysłowa zabawka często jest źródłem wielu nieszczęśliwych wypadków – ostrzega UOKiKDo Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały o wypadkach z użyciem kulek magnetycznych, w których poszkodowane zostały dzieci. W związku z tymi niepokojącymi doniesieniami Inspekcja Handlowa przeprowadziła interwencyjną kontrolę zabawek magnetycznych udostępnianych poprzez internetowe platformy handlowe” – powiedział cytowany w komunikacie regulatora prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Dramatyczne wyniki kontroli kulek magnetycznych

Pod lupą inspektorów w specjalistycznym laboratorium znalazło się 16 modeli zabawek magnetycznych. 14 z nich to kulki. Kontrola wskazała bez wątpliwości, że przedmioty te przekroczyły bezpieczny poziom strumienia magnetycznego, czyli siły wzajemnego przyciągania. To z kolei według inspekcji zagraża zdrowiu i życiu bawiących się nimi dzieci. Do tego dochodzi nieprawidłowe oznakowanie oraz brak obowiązkowych ostrzeżeń. Niewskazanie ryzyka związanego z użytkowaniem zabawki powoduje, że opiekun może nie być świadomy niebezpieczeństw, a tym samym nie może skutecznie im przeciwdziałać” – przypomina IH. 

Siedem modeli skontrolowanych zabawek trafiło już od szybkiego systemu wymiany informacji w ramach Unii Europejskiej RAPEX. Regulator prowadzi działania zmierzające do usunięcia zakwestionowanych produktów z rynku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!