Kupiłeś AGD w tych sklepach? Mogłeś stracić kilkanaście tys. zł i o tym nie wiesz

Myśleli, że znaleźli świetny sposób na zarobek. Początkowo rzeczywiście sporo zarobili, bo łącznie pół miliona zł. Oszustwo jednak kiedyś musiało się skończyć.

Kupiłeś AGD w tych sklepach? Mogłeś stracić kilkanaście tys. zł i o tym nie wiesz
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 4 lutego 2022

Trzy e-sklepy — pomysł gangu na "interes"

Jeśli zdarzyło Ci się zrobić zakupy za pośrednictwem trzech sklepów internetowych: strefazakupow.net, przecenione.net oraz miedianet24.net, koniecznie sprawdź swój stan konta w banku. Osoby, które kierowały tymi stronami okazali się przestępcami. Jak działali?

Okazało się, że proceder prowadziła międzynarodowa szajka. Działania służb doprowadziły do kilkunastu osób, choć to na pewno jeszcze nie koniec.

Za sfingowanie kolizji drogowej grozi wieloletnie więzienieZa sfingowanie kolizji drogowej grozi wieloletnie więzienieMichał Górecki

- Trzynaście osób zostało objętych aktem oskarżenia skierowanym przez Prokuraturę Okręgową w Opolu do Sądu Okręgowego Opolu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się oszukiwaniem klientów chcących zakupić przez internet sprzęt AGD - przekazała Prokuratura Krajowa.

Śledztwo prowadzone przez Wydział do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wykazało, że proceder oszustw miał miejsce w latach 2017-2018, a sprawcy za pośrednictwem trzech wymienionych już stron oferowali bardzo kuszące ceny za sprzęt AGD i elektronikę. 

Znaleźli się chętni na tak tani sprzęt i wpłacali na rachunki bankowe wskazywane im w szczegółach transakcji, a zamówionego towaru nigdy nie otrzymywali.

Zmiana taktyki

- Po pewnym czasie modus operandi sprawców uległ zmianie i polegał na przesyłaniu do przypadkowych osób wiadomości SMS, w których informowano, że konieczna jest niewielka dopłata (od jednego do kilku złotych) w związku z realizowaną dostawą zamówionego towaru, której można dokonać poprzez otwarcie załączonego linku - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Wystawiali lewe faktury na... trumny. Potężne oszustwo na VAT!Wystawiali lewe faktury na... trumny. Potężne oszustwo na VAT!Michał Górecki

Oczywiście klienci, myśląc i ufając, że mają do czynienia z wiadomością dotycząca faktycznie realizowanej dla nich usługi, otwierali ten link i dosyłali kilka brakujących złotych. Osoby, które nie zachowały przy tym ostrożności, nie zauważały, że przelewy szły na dużo wyższe kwoty niż wskazywały to SMS-y.

- Link zawierał zakodowane inne dane dotyczące wysokości należności, które „podstawiały się” do dokonywanej płatności. W efekcie zamiast przelewu na kilka złotych pokrzywdzeni, którzy nie zwrócili uwagi na parametry dokonywanego przelewu, płacili oszustom nawet kilkanaście tysięcy złotych - dodała prokuratura. 

Jak służby dotarły do oszustów?

Wykorzystując dane uzyskane z banków, prowadzący śledztwo dotarli do osób, które założyły konta wykorzystywane do oszustwa. Jednak osoby te pełniły rolę jedynie „słupów”, a za założenie każdego konta na swoje dane otrzymywali zarobek rzędu 100 zł.

- Dalsze ustalenia pokazały, że werbunkiem „słupów” zajmowali się m. in. Michał K. oraz obywatel Ukrainy Andriej A. Okazało się, że również oni nie byli liderami grupy. Dokumentację i dane umożliwiające elektroniczny dostęp do rachunków przekazywali osobom działającym poza granicami kraju. Fakt ten, podobnie jak lokalizacja serwerów używanych do przestępstw poza granicami kraju sugerują, że szajka miała charakter międzynarodowy - zaznaczyła Prokuratura Krajowa.

Przyłapali „brudnych mechaników” na gorącym uczynku. Akurat rozbierali skradzione autoPrzyłapali „brudnych mechaników” na gorącym uczynku. Akurat rozbierali skradzione autoMikołaj Frączak

Adriej A. zajmował się także wpłacaniem pieniędzy pochodzących z dokonanych oszustw przy wykorzystaniu bankomatów i wpłacanie ich na dalsze rachunki. Pieniądze te były również wykorzystywane do zakupu kryptowalut.

Ponad 200 pokrzywdzonych

- Oskarżonym zarzucono popełnienie oszustw na szkodę ponad 200 osób. Łączna wartość wyrządzonej przez nich szkody to ponad 500 tys. zł. Usłyszeli oni również zarzuty prania brudnych pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W toku śledztwa na rachunkach bankowych wykorzystywanych w procederze zabezpieczono ponad 130 tys. zł. Za popełnione oskarżonym przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności — podsumowała prokuratura, dodając, że do odrębnego postępowania wyłączono sprawę kilku oszustów, których do tej pory nie udało się zatrzymać. 

Są oni poszukiwani m.in. z wykorzystaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!