Kupujesz węgiel, brykiet, lub pelet? Uważaj na nieuczciwych sprzedawców!

UOKiK oraz Inspekcja Handlowa skontrolowała sporą grupę przedsiębiorców sprzedających paliwa stałe. Jak się okazało 6,9% z 489 próbek węgla, brykietu i peletu nie spełniało wymagań jakościowych. Uważaj na nieuczciwych sprzedawców!

Kupujesz węgiel, brykiet, lub pelet? Uważaj na nieuczciwych sprzedawców!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 lutego 2022

Paliwo stałe? Tylko ze świadectwem jakości

Inspekcja Handlowa regularnie kontroluje działalność firm, które sprzedają paliwa stałe. Zwraca uwagę m.in. na wypełnianie obowiązków wiązanych z wystawianiem świadectw jakości paliw. To jednak nie wszystko. Kontrolerzy sprawdzają także, czy sprzedawany węgiel, brykiet, czy pelet spełniają wymagania jakościowe, jakie wyraźnie opisane są w przepisach. 

Inspektorzy przyglądają się również, czy dane na świadectwie pokrywają się z właściwościami towaru. Przedsiębiorca wprowadzając do obrotu paliwo stałe ma obowiązek wystawienia świadectwa jakości. Jest to dokument potwierdzający spełnienie przez produkt wymagań jakościowych określonych w przepisach. Dzięki temu konsument może sprawdzić parametry wybieranego paliwa, a tym samym ma świadomość jego wpływu na środowisko” – tłumaczy w komunikacie UOKiK prezes tej instytucji Tomasz Chróstny.

Jak pozbyć się eternitu z budynku?Jak pozbyć się eternitu z budynku?Michał Górecki

Jakość paliw stałych w Polsce

W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa sprawdziła w ten sposób 940 przedsiębiorców, którzy zajmują się obrotem paliwami stałymi. Na początek warto przyznać, że większość firm rzetelnie podchodziła do stawianych wymogów. Podmioty, które nie wypełniały obowiązków muszą zapłacić kary administracyjne. 

Niestety okazuje się, że pewna część paliw stałych nie jest najlepszej jakości. Z przebadanych w laboratorium 489 próbek, 34 nie spełniały jakościowych parametrów. To 6,9% wszystkich skontrolowanych w ten sposób partii. 

Wprowadzenie do obrotu „złego” paliwa to przestępstwo

Jak tłumaczy prezes UOKiK „jeśli kontrolowane paliwo stałe nie spełnia wymagań jakościowych określonych w przepisach, wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej kieruje zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do właściwej prokuratury”.

Inspekcja Handlowa prosi o kontakt osoby, które mają wątpliwości związane z jakością już zakupionego węgla kamiennego, brykietu lub peletu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!