fb

Ponad połowa Polaków woli samochody spalinowe. Elektryka wybraliby nieliczni

Wygląda na to, że nie tylko brak sieci ładowarek może być barierą dla elektromobilności nad Wisłą. Dużo poważniejszą jest... siła przyzwyczajenia. Aż 57% Polaków preferuje silniki spalinowe – wynika z badania firmy doradczej Deloitte, które dokładnie przeanalizował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. 

Ponad połowa Polaków woli samochody spalinowe. Elektryka wybraliby nieliczni
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 lutego 2022

Jeśli samochód to spalinowy

Konwencjonalne silniki nadal cieszą się potężną popularnością wśród polskich kierowców. Na spalinówki stawia dziś 57% przepytanych przez Deloitte w ramach badania „2022 Global Automotive Consumer Study” . Z tego samego badania wynika, że napęd hybrydowy wybrałoby 22% osób. Hybrydy plug-in (PHEV) są obiektem zainteresowania 9% konsumentów, zaś samochody w pełni elektryczne tylko 4% z nas (!). 

To oznacza, że w kierowcy w Polsce mają dość konserwatywne podejście do motoryzacji. Nie wiadomo jednak, na ile niska popularność elektryków w badaniu wynika z takich czynników jak cena pojazdu, dostępność stacji ładowania oraz zaufanie do nowej technologii.

Jakie auta używane importujemy z zagranicy? TOP 10 marek i modeliJakie auta używane importujemy z zagranicy? TOP 10 marek i modeliMichał Górecki

Wyboru nie będzie? Auta elektryczne to przyszłość

Nie ma jednak wątpliwości, że poziom akceptacji dla elektromobilności będzie rósł. Dość powiedzieć, że niektórzy producenci samochodów już zapewniają, że za kilka lat produkować będą wyłącznie osobówki na prąd. Wraz z rozwojem technologii zwiększa się także zasięg pojazdów, jaki są w stanie pokonać na w pełni naładowanej baterii. 

Z drugiej strony w wielu miejscach pojawiają się nowe stacje ładowania pojazdów. Wzrost dostępności tego typu infrastruktury, z pewnością przekona sporą część nieprzekonanych. 

Różne podejście do elektryków w różnych krajach

Nasze skromne 4% konsumentów preferujących pojazdy elektryczne ma się nijak do wyników badania w innych krajach. Pojazdy całkowicie elektryczne (BEV) cieszą się największą przychylnością wśród kierowców z Korei Południowej – 23%, Chinach – 17% oraz Niemczech – 15%. Z kolei wśród Japończyków najbardziej popularne są klasyczne hybrydy HEV, które gotowych jest wybrać aż 37% respondentów z kraju kwitnącej wiśni.

Auta z silnikiem spalinowym najczęściej wskazywali ankietowani ze Stanów Zjednoczonych – 69% oraz w krajach południowo-wschodniej Azji – 66%. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!