Od 17 marca każdy Polak może kupić sprzęt opancerzony i ochronny

Każdy Polak może kupić sprzęt opancerzony i ochronny, by przekazać go Ukraińcom walczącym z rosyjskim najeźdźcą. Kilka dni temu zmieniono prawo tak, aby ułatwić niesienie pomocy naszym wschodnim sąsiadom. Na co konkretnie pozwalają przepisy?

Od 17 marca każdy Polak może kupić sprzęt opancerzony i ochronny
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 marca 2022

Zakup sprzętu opancerzonego i ochronnego

Oczekiwane zmiany w prawie weszły właśnie w życie dzięki ustawie z 11 marca 2022 roku, która nowelizuje ustawę z 29 listopada 2000 roku, regulującą m.in. zakup towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. 

Na mocy nowych, ale obowiązujących tymczasowo przepisów od 17 marca do 17 maja 2022 roku zmieniły się zasady zakupu sprzętu ochronnego na terytorium RP i jego wywozu z terytorium RP, a także tranzytu tego typu towarów na terytorium Ukrainy.

Jaki sprzęt można kupić ukraińskim żołnierzom?

W myśl ustawy, łatwiejsze zasady nabywania dotyczą m.in. sprzętu opancerzonego lub ochronnego, konstrukcji oraz ich elementów składowych (płyt opancerzonych, metalowych i niemetalowych). Prawo ułatwia także zakup kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych oraz policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn oraz innych części ciała. Jak się okazuje, walcząca Ukraina potrzebuje tego typu sprzętu w każdej ilości.

Nowelizacja dotyczy także sprzętu ochronnego, który fachowo przyporządkowany jest do kategorii „LU13”. Mowa o płytach opancerzonych, które zostały wyprodukowane wg norm wojskowych.

Ruszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieRuszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieMonika Świetlińska

Jak kupić sprzęt wojskowy dla Ukrainy?

W ciągu wspomnianych dwóch miesięcy, zakup wspomnianego wyżej sprzętu nie wymaga odpowiedniej koncesji wydawanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej sytuacji każdy, może nabyć tego typu przedmioty. 

Tu jednak ważne zastrzeżenie. Tego typu zakupy mogą być dokonane wyłącznie po uzyskaniu potwierdzenia oświadczenia końcowego użytkownika, które wydaje przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w RP. Brzmi skomplikowanie? Poniżej tłumaczymy, krok po kroku całą procedurę.

Procedura nabywania wojskowego sprzętu opancerzonego i ochronnego

Po pierwsze, konieczne jest uzyskanie wspomnianego już potwierdzenia w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ukrainy w naszym kraju. Musi ono zawierać takie dane jak: 

    - nazwę i adres osoby kupującej sprzęt;

    nazwę i adres eksportera, jeśli nie jesteś nim ty;

    - nazwę i adres ukraińskiego użytkownika końcowego (czyli dane osoby, instytucji, formacji używającej sprzęt;

    - nazwę i adres odbiorcy w Ukrainie – tylko wtedy, gdy jest inny niż końcowy użytkownik

    - kraj końcowego wykorzystania – tu oczywiście wpisujemy słowo „Ukraina”. 

    - ważne jest również określenie rodzaju i ilości sprzętu jaki kupujemy. 

W kolejnym kroku należy okazać wspomniane oświadczenie u sprzedawcy lub darczyńcy. Po spełnieniu tych wymagań można finalizować transakcję. 

Z kim kontaktować się w sprawie zakupu sprzętu dla Ukrainy?

W sprawie zakupu wymienionego wcześniej sprzętu najlepiej skontaktować się z najbliższym przedstawicielstwem dyplomatycznym Ukrainy na terenie RP. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rekomenduje kontakt z Ambasadą Ukrainy w Warszawie

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!