Od 17 marca każdy Polak może kupić sprzęt opancerzony i ochronny

Każdy Polak może kupić sprzęt opancerzony i ochronny, by przekazać go Ukraińcom walczącym z rosyjskim najeźdźcą. Kilka dni temu zmieniono prawo tak, aby ułatwić niesienie pomocy naszym wschodnim sąsiadom. Na co konkretnie pozwalają przepisy?

Od 17 marca każdy Polak może kupić sprzęt opancerzony i ochronny
 • Martyna Kowalska
 • /
 • 18 marca 2022

Zakup sprzętu opancerzonego i ochronnego

Oczekiwane zmiany w prawie weszły właśnie w życie dzięki ustawie z 11 marca 2022 roku, która nowelizuje ustawę z 29 listopada 2000 roku, regulującą m.in. zakup towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. 

Na mocy nowych, ale obowiązujących tymczasowo przepisów od 17 marca do 17 maja 2022 roku zmieniły się zasady zakupu sprzętu ochronnego na terytorium RP i jego wywozu z terytorium RP, a także tranzytu tego typu towarów na terytorium Ukrainy.

Jaki sprzęt można kupić ukraińskim żołnierzom?

W myśl ustawy, łatwiejsze zasady nabywania dotyczą m.in. sprzętu opancerzonego lub ochronnego, konstrukcji oraz ich elementów składowych (płyt opancerzonych, metalowych i niemetalowych). Prawo ułatwia także zakup kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych oraz policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn oraz innych części ciała. Jak się okazuje, walcząca Ukraina potrzebuje tego typu sprzętu w każdej ilości.

Nowelizacja dotyczy także sprzętu ochronnego, który fachowo przyporządkowany jest do kategorii „LU13”. Mowa o płytach opancerzonych, które zostały wyprodukowane wg norm wojskowych.

Ruszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieRuszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieMonika Świetlińska

Jak kupić sprzęt wojskowy dla Ukrainy?

W ciągu wspomnianych dwóch miesięcy, zakup wspomnianego wyżej sprzętu nie wymaga odpowiedniej koncesji wydawanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej sytuacji każdy, może nabyć tego typu przedmioty. 

Tu jednak ważne zastrzeżenie. Tego typu zakupy mogą być dokonane wyłącznie po uzyskaniu potwierdzenia oświadczenia końcowego użytkownika, które wydaje przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w RP. Brzmi skomplikowanie? Poniżej tłumaczymy, krok po kroku całą procedurę.

Procedura nabywania wojskowego sprzętu opancerzonego i ochronnego

Po pierwsze, konieczne jest uzyskanie wspomnianego już potwierdzenia w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ukrainy w naszym kraju. Musi ono zawierać takie dane jak: 

  - nazwę i adres osoby kupującej sprzęt;

  nazwę i adres eksportera, jeśli nie jesteś nim ty;

  - nazwę i adres ukraińskiego użytkownika końcowego (czyli dane osoby, instytucji, formacji używającej sprzęt;

  - nazwę i adres odbiorcy w Ukrainie – tylko wtedy, gdy jest inny niż końcowy użytkownik

  - kraj końcowego wykorzystania – tu oczywiście wpisujemy słowo „Ukraina”. 

  - ważne jest również określenie rodzaju i ilości sprzętu jaki kupujemy. 

W kolejnym kroku należy okazać wspomniane oświadczenie u sprzedawcy lub darczyńcy. Po spełnieniu tych wymagań można finalizować transakcję. 

Z kim kontaktować się w sprawie zakupu sprzętu dla Ukrainy?

W sprawie zakupu wymienionego wcześniej sprzętu najlepiej skontaktować się z najbliższym przedstawicielstwem dyplomatycznym Ukrainy na terenie RP. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rekomenduje kontakt z Ambasadą Ukrainy w Warszawie

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!