fb

Jaka kara grozi za handel pirackim oprogramowaniem?

Mimo coraz większych możliwości namierzenia nielegalnego oprogramowania, nie brakuje osób, które próbują zarabiać na kradzieży własności intelektualnej. Jaka kara grozi za handel pirackim oprogramowaniem? 

Jaka kara grozi za handel pirackim oprogramowaniem?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 grudnia 2021

Pirackie oprogramowanie nadal dostępne

Szacuje się, że w latach 90-tych zdecydowana większość oprogramowania zainstalowanego na polskich komputerach była nielegalna. Brak internetu, dużo mniejsze zabezpieczenia i wszechobecne przenoszenie programów i gier na dyskietkach, bez możliwości rejestracji, stworzyło wówczas przestrzeń do potężnego pirackiego biznesu.

Czasy się zmieniły, a sięgnięcie po nielegalne programy dość mocno zostało ukrócone. Jak się jednak okazuje, nie w każdym przypadku, co udowodnili ostatnio policjanci z województwa łódzkiego. 

Próbował zapłacić banknotem z napisem „souvenir”. Grozi mu 8 lat więzieniaPróbował zapłacić banknotem z napisem „souvenir”. Grozi mu 8 lat więzieniaMikołaj Frączak


Nielegalne oprogramowanie do diagnostyki pojazdów

Ostatniego dnia listopada, policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi przy współpracy z funkcjonariuszami z Łęczycy, zatrzymali 39-latka. Na jednym z portali w internecie oferował sprzedaż podrobionych urządzeń do diagnostyki pojazdów. Mężczyzna na portalu aukcyjnym oferował również kopie legalnych oprogramowań po zaniżonej cenie. Straty firmy, która świadczyła legalne usługi w tym zakresie, można wycenić na kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Jak relacjonuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi - „podczas przeszukania należącego do niego lokalu, policjanci zabezpieczyli nośnik danych z nielegalnymi programami oraz urządzenia testujące z podrobionymi znakami towarowymi. Dodatkowo w torbie na laptopa policjanci znaleźli dilerkę z marihuaną. Mieszkaniec powiatu łęczyckiego trafił do policyjnego aresztu”.

Jaka kara za handel pirackim oprogramowaniem?

Materiał, jaki udało się zebrać policjantom pozwolił na to, by 39-latkowi przedstawić zarzuty związane z kradzieżą programu komputerowego, oraz wprowadzenie do obrotu podrobionych towarów. Do tego trzeba doliczyć kwestię posiadania narkotyków. Mężczyzna z województwa łódzkiego musi się liczyć z karą do pięciu lat pozbawienia wolności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!