fb

Spółka obsługująca wypłaty Poczty Polskiej bez zezwolenia na działalność jako KIP

9-osobowa Komisja Nadzoru Finansowego wydała kilka decyzji, w tym jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej przez spółkę specjalizującą się w branży finansowej, gdzie wdraża zaawansowane technologie informatyczne. Chodzi o Payment Technology, której klientem jest m.in. Poczta Polska.

Spółka obsługująca wypłaty Poczty Polskiej bez zezwolenia na działalność jako KIP
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 września 2021

Współpraca Poczty Polskiej z fintechami

Jedną z firm, które nawiązały współpracę z Pocztą Polską jest Payment Technology. Do tej pory gdańska spółka jest licencjonowaną małą instytucją płatniczą i świadczy usługi wypłat i wpłat gotówkowych klientowi nieubankowionemu na Poczcie. Ten fintechowy startup płatniczy wdrożył rozwiązanie, które umożliwia przekazanie środków klientowi do 10 minut, a jednocześnie potwierdzenie jego tożsamości klienta za pomocą telefonu komórkowego.

Czym jest krajowa instytucja płatnicza?

Payment Technology świadczy usługi na podstawie wpisu do rejestru małych instytucji płatniczych uzyskanego w 2018 roku. Aby móc działać jako mała instytucja płatnicza, wystarczy uzyskać odpowiedni wpis w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. MIP-y mają jednak spore ograniczenia, m.in. mogą działać jedynie na terenie Polski, z kolei ich miesięczne obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro.

Nie wiesz, jak wybrać najlepszy produkt bankowy? Komisja Nadzoru Finansowego pomożeNie wiesz, jak wybrać najlepszy produkt bankowy? Komisja Nadzoru Finansowego pomożeIga Gradzka

Tym razem spółka ubiegała się o zezwolenie na prowadzenie działalności jako krajowa instytucja płatnicza. Krajowa instytucja płatnicza jest jednym ze sposobów prowadzenia działalności na rynku usług płatniczych. W ramach posiadanej licencji podmiot może świadczyć wszystkie lub wybrane usługi płatnicze, a także wydawać własny pieniądz elektroniczny. Ale by móc działać jako krajowa instytucja płatnicza, trzeba uzyskać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego oraz wpis do rejestru. 

Payment Technology bez licencji

17 września 2021 Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat, że podczas ostatniego posiedzenia odmówiła przyznania licencji krajowej instytucji płatniczej spółce Payment Technology.

Powodem było "niespełnianie wymogów określonych przepisami ustawy o usługach płatniczych".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!