Pieniądze unijne dla rolników – jesień 2021

Niebawem rusza kolejne rozdanie środków unijnych dla rolników. 28 września br. uruchomiony zostanie nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji zapobiegających niszczeniu potencjału produkcji rolnej. O środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020) można będzie ubiegać się do 26 listopada. Kto na tym skorzysta?

Pieniądze unijne dla rolników – jesień 2021
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 września 2021

Dla kogo pieniądze na zabezpieczenie potencjału produkcji rolnej?

Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa rolnictwa, finansowe wsparcie adresowane jest do dwóch grup beneficjentów. Po pierwsze, są to rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą co najmniej 50 świń, lub którzy zrealizowali określone zobowiązania rolno-środowiskowe. 

Drugą grupą są spółki wodne lub ich związki. Dotyczy to jednak tylko tych organizacji, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, lub w których co najmniej 50% zmeliorowanych terenów, należy do rolników. 

Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Anna Malinowska


Pomoc dla hodowców trzody chlewnej

W tym przypadku mówimy o pomocy sięgającej nawet 100 tys. złotych. Pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji czy budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń, zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem (zwrot do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji), a także wykonanie ogrodzenia. W tym przypadku zwrotowi podlega do 80 proc. kosztów określonych według standardowych stawek jednostkowych”.

Dotacje dla spółek wodnych

W przypadku wspomnianych wcześniej spółek wodnych istnieje możliwość otrzymania wsparcia sięgającego 1 miliona złotych. Chodzi o inwestycje związane z zakupem maszyn oraz urządzeń służących zapobieganiu zniszczeniom gospodarstw przez podtopienia lub powodzie. Także w tym przypadku limit dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji” – informuje resort rolnictwa. 

Warto zaznaczyć, że spółki wodne lub związki spółek planujące inwestycje związane z przebudową, lub modernizacją rowów melioracyjnych, a także takich instalacji jak progi, zastawki, przepusty itp. będą mogły liczyć na wsparcie dopiero w czasie kolejnego naboru. 

Gdzie składać wnioski o dotacje?

Wnioski o wsparcie w wymienionym zakresie można składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można to zrobić osobiście, przez upoważnioną osobę lub drogą elektroniczną. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!