Tyle samo za piwo, co za wódkę. Projekt ustawy gotowy

Piwo — na naszych ziemiach od czasów ludów prasłowiańskich i prapoczątków polskiej państwowości. Jest częścią naszej krajowej tradycji. Przyszedł czas na kolejny zapis w podręczniku historii. Piwo być może będzie traktowane tak samo jak wysokoprocentowe spirytusowe trunki.

Tyle samo za piwo, co za wódkę. Projekt ustawy gotowy
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 21 września 2021

Rzutem na historię

Piast, Bolesław Chrobry, Bolesław III Krzywousty, Władysław Jagiełło muszą teraz przewracać się w grobach. Ci najwięksi miłośnicy złotego trunku traktowali piwo z najwyższym szacunkiem. A Leszek Biały wręcz odmówił udziału w wyprawie krzyżowej, bo w Ziemi Świętej nie było piwa. Co ciekawe, jeden z najwybitniejszych papieży średniowiecza — Innocenty III - udzielił mu dyspensy od udziału w krucjatach.

We wczesnym średniowieczu monopol warzenia piwa miały klasztory. Były one kulą u nogi władców, bo posiadały ten przywilej jeszcze zanim zaczęto nakładać podatki na piwo i nie musiały się dokładać do królewskiego czy książęcego majątku. XII wiek przyniósł zmiany, bo monopol piwowarstwa klasztornego zaczął się kończyć wraz z powstawaniem browarów dworskich czy miejskich. I tu władcy upatrywali się źródła bogactwa.

Czy można pić alkohol “pod chmurką”?Czy można pić alkohol “pod chmurką”?Dorota Kraskowska

To oni nadawali przywileje warzenia piwa i w zamian pobierali bardzo wysokie podatki od wytwórców. Historia lubi się powtarzać. Czy napoje wysokoprocentowe zaczną wypierać piwo, jak średniowieczne dworskie piwo wyparło klasztorne?

Piwo w Polsce dzisiaj

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podaje, że Polak wypija około 100 litrów piwa rocznie, a tym samym to właśnie ono jest najpopularniejszym alkoholem w Polsce. Dla porównania — napojów spirytusowych zdecydowanie mniej, bo 3,7 litrów rocznie. Ponadto badanie IBRiS, przeprowadzone pod koniec 2019 roku pokazuje, że ośmiu na dziesięciu Polaków rozpoczyna inicjację alkoholową od piwa lub wina.

Okazuje się również, że spożycie krajowe piwa wynosi około 60 procent całości alkoholu, a generuje jedynie 30 procent wpływów budżetowych z akcyzy, tj. ok. 3,5 mld zł rocznie. 

Czy można kupić alkohol przez internet?Czy można kupić alkohol przez internet?Dorota Kraskowska

Alkohol wysokoprocentowy natomiast stanowiący około 35 procent krajowego spożycia generuje około 70 procent tych wpływów, czyli około 8,3 mld zł. Skąd taka dysproporcja? Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy tłumaczy to nierównym systemem podatkowym i funkcjonującą od lat luką akcyzową.

Według wyliczeń związku, gdyby rządzący zdecydowali się ujednolicić system naliczania akcyzy na piwo i alkohole wysokoprocentowe, do Skarbu Państwa w latach 2021-2024 mogłoby trafić nawet 12 mld zł. Dziś akcyza na wyroby spirytusowe liczona jest od zawartości alkoholu w produkcie. W przypadku piwa kluczowy jest stopień Plato wskazujący, w jakim stosunku wobec siebie pozostają masa ekstraktu brzeczki (zawartości ekstraktu) podstawowej oraz masa całej brzeczki.

Branża spirytusowa: to patologia

Temat ten Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy podniósł podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu początkiem września. Według jego przedstawicieli "alkohol to alkohol bez względu na formę", dlatego niesprawiedliwe jest to, że podatek akcyzowy dotyczy tylko napojów spirytusowych. To prowadzi również do zwiększonej sprzedaży i spożycia piwa, które w Polsce jest tanie, mocne i powszechnie dostępne.

Sklep monopolowy w bliskiej okolicy – jak walczyć z uciążliwym sąsiedztwemSklep monopolowy w bliskiej okolicy – jak walczyć z uciążliwym sąsiedztwemMartyna Kowalska

Witold Włodarczyk, prezes Związku, podczas swojego wystąpienia powiedział, że o ile branża piwna w przeliczeniu na czysty alkohol to blisko 2/3 sprzedaży, a branża spirytusowa 1/3 — to w przypadku płacenia akcyzy sytuacja jest zupełnie odwrotna. Sposobem na to jest zlikwidowanie tej luki i doprowadzenie do równowagi rynkowej poprzez jednolity podatek akcyzowy od zawartości alkoholu na wszystkie gatunki napojów alkoholowych.

Henryk Kowalczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poparł tę propozycję: - Polityka akcyzowa, która w sposób uprzywilejowany traktuje przemysł piwowarski, musi być skorygowana. Mam nadzieję, że ta kwestia będzie miała akceptację ponadpartyjną. Dzisiaj piwo jest tańsze niż zwykłe napoje, soki, czasem nawet woda. (...) Musimy pamiętać o dwóch rzeczach: przychodach do budżetu, ale też kosztach społecznych, które są związane ze spożywaniem alkoholu. Bez tych dwóch elementów nie możemy mówić o sprawiedliwej polityce akcyzowej. 

Według byłego ministra środowiska pomysł ujednolicenia akcyzowego będzie miał poparcie Ministerstwa Zdrowia, które już powołało Forum Opodatkowania Wyrobów Akcyzowych. Od drugiej połowy 2021 roku miało zajmować się tematami związanymi z akcyzą.

- To najwyższy czas, aby ukrócić patologie, które generują miliardowe straty dla budżetu. Szczególnie teraz, kiedy każda złotówka w publicznej kasie jest tak istotna dla gospodarki – powiedział prezes ZP PPS. W trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu pojawiły się sugestie, iż gotowy jest projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Branża piwowarska: to nieuczciwy lobbing koncernów spirytusowych

Na odpowiedź Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie nie trzeba było czekać długo.

Podatek od cukru. Zapłacimy więcej za napoje słodzone i alkohole w opakowaniach do 300 mlPodatek od cukru. Zapłacimy więcej za napoje słodzone i alkohole w opakowaniach do 300 mlDorota Kraskowska

Zachęcając do podpisania petycji przeciwko planom wprowadzenia podatku akcyzowego na piwo, wyrazili swoje zdziwienie i zaniepokojenie: - W ostatnim czasie obserwujemy wzrost działalności lobbingowej przemysłu spirytusowego, który pod fałszywą troską o zdrowie Polaków próbuje przekonać polityków do poparcia postulatu drastycznej podwyżki akcyzy na piwo. Uważamy, że forsowanie tego żądania jest równoznaczne z planem zniszczenia polskiego sektora piwowarskiego. Jego realizacja doprowadziłaby do głębokiego załamania nie tylko browarów, ale również ogromnej liczby innych podmiotów gospodarczych powiązanych lub zależnych od produkcji piwa. Jednocześnie, skutkiem takiej zmiany byłby wzrost sprzedaży napojów spirytusowych, zwłaszcza wódki - napisały w petycji: Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie, Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich i Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych.

- Stanowczo protestujemy przeciwko zorganizowanej kampanii kłamstw i manipulacji na temat piwa. Przede wszystkim oburzająca i trudna do zaakceptowania jest sytuacja, w której producenci spirytusów, którzy zalali Polskę małpkami, próbują obecnie przypisać wszelkie patologie piwu. Jest to hipokryzja zasługująca na szczególne potępienie — dodali przedstawiciele branży piwowarskiej.

- Od dobrych trzech lat mamy do czynienia z bezpardonowym atakiem branży spirytusowej na piwo. Zamiast próbować konkurować jakością swoich wyrobów, wódka usiłuje pogorszyć sytuację branży piwnej, upatrując w niej przyczynę wszystkich swoich problemów, w tym zmiany strukturalnej na naszym rynku, czyli przesunięcia konsumpcji z alkoholi wysokoprocentowych na niskoprocentowe – twierdzi Marek Kamiński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

Ile może kosztować piwo?

Jeśli rozwiązanie, które poddaje do dyskusji branża spirytusowa, weszłoby w życie, dla piwowarów oznaczałoby to blisko trzykrotną podwyżkę i negatywny wpływ na kondycję branży. 

Od maja 2021 nowe przepisy akcyzoweOd maja 2021 nowe przepisy akcyzoweMichał Górecki

Z różnych stron dochodzą informacje, że projekt ustawy w tym temacie jest już gotowy. A jeśli ta weszłaby w życie, cena piwa wzrosłaby o około 2,20 zł. Piwa 10-procentowe o pojemności 0,9 l byłoby droższe o około 5 zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!