Zmiany w podpisie kwalifikowanym. Ważne dla podatników!

Jeśli podpisujesz pliki JPK, CUK i ALK podpisem kwalifikowanym z użyciem starego algorytmu SHA-1 przez „Bramkę JPK”, stracisz taką możliwość z końcem 2021 roku – informuje ministerstwo finansów. Co trzeba zrobić w takiej sytuacji? Czy zmienią się zasady wysyłania plików? Odpowiadamy.

Zmiany w podpisie kwalifikowanym. Ważne dla podatników!
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 września 2021

Podpis kwalifikowany SHA-1. Do kiedy?

Pliki JPK, CUK i ALK jeszcze tylko do 31 grudnia 2021 roku mogą być podpisane podpisem kwalifikowanym, który działa na bazie algorytmu SHA-1. Od 1 stycznia 2022 roku, „Bramka JPK” umożliwi podpisywanie dokumentów wyłącznie podpisem opartym o nowszy i bezpieczniejszy algorytm oznaczony nazwą SHA-256.

Jak informuje resort finansów same „zasady wysyłania plikówpodpisanych profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi pozostają bez zmian”.

Profil Zaufany – rekord zainteresowania cyfrowym narzędziemProfil Zaufany – rekord zainteresowania cyfrowym narzędziemAnna Malinowska

Zmiany podpisu kwalifikowanego – co zrobić

Zgodnie z instrukcją ministerstwa finansów, samo przejście z algorytmu SHA-1 na SHA-256 nie wymusza na użytkowniku aktualizacji podpisu. Konieczna jest jednak aktualizacja lub przekonfigurowanie używanego oprogramowania podpisującego. Chodzi np. o zmianę parametrów podpisu funkcji skrótu: włączamy SHA-256, wyłączamy SHA-1. Aby nie mieć problemów, warto taką operację dokonać jeszcze w tym roku. W większości przypadków trwa to tylko chwilę. 

Zmiany w podpisach kwalifikowanych

Jak tłumaczy resort finansów Wycofanie algorytmu SHA-1 ze środowiska do wysyłki plików ma na celu podniesienie bezpieczeństwa użytkowników”. Ostatecznie zdecydowano się na wprowadzenie okresu przejściowego do końca br. Nic nie wskazuje na to, by musiał być on przedłużany. W razie problemów lub niejasności co do obsługiwanego algorytmu, dobrze jest skontaktować się dostawcą oprogramowania związanego z podpisem elektronicznym. Powinien on poinstruować, jak poprawnie dokonać zmiany.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!