Rolnictwo: Zaliczki płatności bezpośrednich trafią na konto wcześniej

Podobnie jak w poprzednich latach, również i tym razem rolnicy mogą liczyć na wcześniejszy przelew środków w ramach zaliczek corocznych dopłat bezpośrednich, a także działań obszarowych PROW. Kiedy pieniądze trafią na konto? 

Rolnictwo: Zaliczki płatności bezpośrednich trafią na konto wcześniej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 września 2021

Kiedy pieniądze na kontach rolników

Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które regulują kwestie związane z zaliczkami za 2021 roku, wkrótce trafią do publikacji. To dobra informacja dla rolników. Wiadomo już, że zaliczki na poczet corocznego wsparcia będą wypłacane już od 18 października 2021 r. To najszybszy możliwy termin, jaki wynika z harmonogramu opartego na przepisach unijnych. 

Pamiętajmy jednak, że jest to pierwszy możliwy termin. A zatem nie jest tak, że wszyscy uprawnieni rolnicy otrzymają pieniądze właśnie 18 listopada. Cały proces może potrwać około 1,5 miesiąca.

Pieniądze unijne dla rolników – jesień 2021Pieniądze unijne dla rolników – jesień 2021Michał Górecki

Pieniądze dla rolników będą wcześniej

Zaliczki za 2021 rok będą wypłacane w zwiększonej wysokości, o co zabiegało kilka europejskich krajów, m.in. Polska. Maksymalna wysokość zaliczki płatności bezpośrednich wyniesie aż 70% wsparcia, jakie zostało przyznane na poszczególne gospodarstwo z tego tytułu. 

Resort rolnictwa wyjaśnia, że „płatności zaliczkowe będą wypłacane do powierzchni gruntów/liczby zwierząt/ilości zgłoszonych do płatności i zweryfikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu)”

Zaliczki na poczet płatności PROW

Płatności bezpośrednie to jednak nie wszystko. Część rolników czeka także na zaliczki na poczet płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W tym przypadku, maksymalnie wyniosą one 85%. Mowa o pieniądzach związanych z poddziałaniem na zalesianie terenów oraz działaniami „rolno-środowiskowo-klimatycznym”, „rolnictwo ekologiczne” oraz „płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi”. W każdym przypadku mówimy o PROW ze starej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. 

Kiedy najpóźniej zaliczki trafią na konta rolników?

Zgodnie z kalendarzem przedstawionym przez resort rolnictwa i rozwoju wsi, wyłata zaliczek na poczet płatności obszarowych, musi zakończyć się do ostatniego dnia listopada. Dzień później, tj. 1 grudnia 2021 roku rozpocznie się realizacja pozostałych kwot wynikających z płatności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!