12 tys. na dziecko – projekt jest już w Sejmie
12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko od 12. do 36 miesiąca życia coraz bliżej. Pierwsze czytanie projektu ustawy wprowadzającej Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, odbyło się w piątek, 17 września. W wersji przedłożonej posłom znalazł się zapis pozwalający rodzicom decydować, czy chcą dostawać miesięcznie 500 zł przez 2 lata, czy 1000 zł przez rok.
- Michał Górecki
- /
- 17 września 2021
Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest jednym z elementów tzw. Polskiego Ładu. W ocenie rządzących ma przeciwdziałać niepokojącym tendencjom demograficznym. Nowe świadczenie ma trafić do rodzin z dziećmi między 12. a 36. miesiącem życia. W projekcie znalazły się także „działania na rzecz rozwoju, a także utrzymania systemu opieki nad dziećmi” do 3. roku życia.
Płaca minimalna 2022 — jest symboliczna korektaMikołaj Frączak
Dla kogo 12 tys. złotych na dziecko?
W przypadku obiecanych 12 tysięcy złotych na drugie oraz kolejne dziecko, między 12. a 36. rokiem życia, nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. To oznacza, że rodzice niezależnie od swojej sytuacji materialnej mogą liczyć na taką samą pomoc.
Zgodnie z projektem przedstawionym w sejmie, ostateczna decyzja o transzach wypłaty z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie należała do rodziców. To oni wybiorą, czy wolą otrzymywać co miesiąc dodatkowe 500 złotych przez okres dwóch lat, czy 1000 złotych miesięcznie przez rok.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w Sejmie
W piątek 17 września 2021 roku posłowie po raz pierwszy pochylili się nad projektem RKO. Jak wyjaśniała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, projekt wpisuje się w strategię Polskiego Ładu. „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to instrument, który pomoże rodzicom łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym” – powiedziała w czasie swojego wystąpienia w izbie niższej polskiego parlamentu.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy a żłobki
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nie tylko świadczenia we wspomnianej wysokości. Jak dodaje wiceminister rodziny Barbara Socha, projekt ma rozwiązać „odwieczny problem utrzymania opieki żłobkowej i przewiduje, że dzięki temu będzie większe zainteresowanie samorządów w tworzeniu nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi”.
Dofinansowanie pobytu w żłobku
O ile słynne „12 tysięcy na dziecko” dotyczy wyłącznie drugiego i trzeciego dziecka, o tyle zawarte w projekcie ustawy dofinansowanie pobytu w żłobku, będzie dotyczyło także pierwszych dzieci w rodzinie. Dofinansowanie ma wynosić 400 złotych na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego, lub dziennego opiekuna. Kwota ta nie będzie mogła przekraczać sumy kosztów rzeczywiście ponoszonych z tego tytułu przez rodziców. W tym przypadku rząd nie przewiduje również wprowadzenia kryterium dochodowego.
Kto wypłaci 12 tys. na dziecko?
Podobnie jak w przypadku świadczeń „Dobry Start” oraz procedowanych również przez Sejm nowych rozwiązaniach w 500+, obsługą całego procesu przyjmowania wniosków ws. RKO, przyznawania świadczeń oraz ich wypłaty, zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Od kiedy 12 tys. na dziecko?
Zgodnie z projektem ustawy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku. MRPiPS szacuje, że w 2022 roku ze wsparcia skorzysta około 615 tys. dzieci.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.