fb

Płaca minimalna 2022 - jest symboliczna korekta

Rząd ustalił minimalne wynagrodzenie za pracę, symbolicznie korygując wcześniejsze ustalenia oraz kwotę, jaka leżała na stole podczas rozmów z pracodawcami i związkowcami o… 10 złotych. Ile ostatecznie wyniesie płaca minimalna w 2022 roku? 

Płaca minimalna 2022 - jest symboliczna korekta
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 września 2021

Płaca minimalna 2022 – trudny kompromis

Nikt nie ma wątpliwości, że jednym z poważniejszych problemów polskiej gospodarki w skali makro jest inflacja. Co ciekawe w czasie wakacyjnych rozmów z partnerami społecznymi, zaproponowana wstępnie przez rząd kwota płacy minimalnej 2022 w wysokości 3000 złotych znalazła szybko poparcie u pracodawców oraz poważny opór po stronie związków zawodowych. Kompromisu nie było, więc to rząd musiał podjąć decyzję w sprawie ostatecznej kwoty. 

Zgodnie z przepisami, ostateczna decyzja nie mogła być niższa niż propozycja położona na negocjacyjnym stole. Rada Ministrów wysupłała z państwowej kasy dodatkowe 10 złotych, stąd w 2022 roku płaca minimalna wyniesie 3010 zł. W skali roku oznacza to dodatkowe 120 złotych. 

Kto dostanie 14. emeryturę? Czy trzeba składać wniosek?Kto dostanie 14. emeryturę? Czy trzeba składać wniosek?Martyna Kowalska

Wzrost płacy minimalnej

Ostateczna decyzja rządzących w tej sprawie oznacza, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 210 złotych od tego, jakie obowiązuje w 2021 roku (2800 zł), a zatem mamy do czynienia z podwyżką na poziomie 7,5%. 

Stawka godzinowa 2022

Rząd zdecydował także o ściśle związanej z minimalnym wynagrodzeniem stawką godzinową. W 2022 roku jej dolną granicę wyznacza kwota 19,70 zł. Wzrosła zatem o 1,40 zł w porównaniu do sytuacji z 2021 roku.

Nowa płaca minimalna oraz stawka godzinowa będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku. 

Minimalne wynagrodzenie a średnia krajowa

Zgodnie z wyliczeniami przedstawionymi przez rząd, płaca minimalna stanowić będzie w 2022 roku 50,8 prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Według ocen rządowych średnia płaca wyniesie w przyszłym roku 5922 zł. 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg ocenia, że zaplanowana przez rząd podwyżka płacy minimalnej będzie miała pozytyw na sytuację finansową gospodarstw domowych. Wzrosną bowiem dochody pracowników, którzy wymagają szczególnej ochrony, szczególnie biorąc pod uwagę fakt trwającej pandemii. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!