Więcej wypadków przy pracy w 2021 roku

W pierwszym półroczu 2021 roku do odpowiednich służb zgłoszono 27.200 osób, które odniosły obrażenia w wypadkach przy pracy. To aż o 13,1% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Więcej wypadków przy pracy w 2021 roku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 września 2021

Co to jest wskaźnik wypadkowości?

W statystyce wypadków przy pracy stosuje się tzw. wskaźnik wypadkowości. Pokazuje on, ile osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy na 1000 osób zatrudnionych. Przykład: Jeśli na terenie danego zakładu pracuje np. 2000 osób, a wypadkowi w raportowanym okresie uległa jedna osoba, wówczas wskaźnik ten wynosi 0,5%. 

Wskaźnik ten pozwala na porównania np. dla całego kraju, pojedynczego województwa czy zakładu pracy. 

Safety Day — czyli sposób na walkę z nudnymi szkoleniami BHPSafety Day — czyli sposób na walkę z nudnymi szkoleniami BHPMikołaj Frączak

Wskaźnik wypadkowości 2021 

Jak wynika z danych za pierwszą połowę 2021 roku, wskaźnik wypadkowości wyniósł 2,01. To dużo więcej niż w tym samym okresie 2020 roku kiedy odczyt ten wynosił 1,77. Na wzrost statystyk wypadkowości z pewnością wpływ ma efekt bazy. Przypomnijmy, na pierwszą połowę 2020 roku przypadła pierwsza fala pandemii. Wiele zakładów ograniczyło pracę, sporo osób przebywało na kwarantannie. Podobne sytuacje zdarzały się, co prawda, w raportowanym okresie tj. w pierwszym półroczu 2021 roku, jednak mimo większej liczby zachorowań, wiele zakładów działało w tym czasie normalnie. 

Wypadki śmiertelne w pracy

Jak informuje GUS, udział osób, które straciły życie  w wyniku wypadku przy pracy, wyniósł 0,3% całkowitej liczby poszkodowanych w wypadkach. To o 0,1 p.p. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z kolei odsetek wypadków ciężkich wyniósł 0,6 p.p. (również wzrost o 1 p.p.). 

Gdzie najwięcej wypadków przy pracy?

Najwyższy wskaźnik wypadkowości w pierwszym półroczu br. odnotowano w województwie podlaskim – 2,93%. Niewiele lepiej pod tym względem jest w woj. śląskim – 2,52% oraz opolskim 2,5%. 

Najniższy odsetek wypadków przy pracy zanotowano na Mazowszu – 1,4%, w Małopolsce 1,6% oraz na Podkarpaciu (1,84%). 

Wypadki przy pracy w poszczególnych branżach

W przypadku konkretnych branż najwyższy wskaźnik dotyczy sekcji „górnictwo i wydobywanie” – aż 6,41% (!). Kolejnym niebezpiecznym sektorem jest „dostawa wody, gospodarowanie ściekami, odpadami i rekultywacja” – 4,98%. Poważnie wygląda także sytuacja w przypadku opieki zdrowotnej i pomocy społecznej — 3,36%. Na drugim biegunie wypadkowości są sekcje: „informacja i komunikacja” – 0,3%, „działalność finansowa i ubezpieczeniowa” – 0,45% oraz „inne usługi” 0,53%. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!