Zasady używania odblasków. Co mówi prawo?

Dzień staje się coraz krótszy. Przed nami coraz więcej pochmurnych i deszczowych dni. Warto pamiętać o wyposażeniu siebie oraz bliskich w odblaski. Tym bardziej że zgodnie z prawem, są miejsca i sytuacje, w których są one obowiązkowe.

Zasady używania odblasków. Co mówi prawo?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 października 2021

Widoczność na drodze a odblaski

Nie ulega wątpliwości, że w jesienne, coraz krótsze dni, na nieoświetlonych drogach piesi są słabo widoczni dla innych użytkowników dróg, np. kierowców, czy rowerzystów. Problem staje się większy, kiedy osoba poruszająca się poboczem jest ubrana w ciemne kolory. Choćby z tego powodu warto mieć na sobie elementy odblaskowe, które zdecydowanie poprawią naszą widoczność, a co się z tym wiąże bezpieczeństwo na drodze. 

Jak przypomina policja - „korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania”.

Obowiązkowe oświetlenie roweru a przepisy prawaObowiązkowe oświetlenie roweru a przepisy prawaAnna Malinowska


Kiedy pieszy ma obowiązek stosowania odblasków?

Pamiętajmy, że są sytuacje, w których odblaski są obowiązkowym wyposażeniem pieszego. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, taki obowiązek nałożony jest na pieszych poruszających się po drodze poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu. 

Technicznie rzecz biorąc, chodzi o to, by elementy odblaskowe znajdowały się w polu działania świateł pojazdów nadjeżdżających zarówno z przodu jak i z tyłu. To oznacza, że jeden odblask przytwierdzony np. do plecaka czy zawieszony na damskiej torebce to czasem za mało. 

Na co zwrócić uwagę kupując odblaski? 

Policja zwraca uwagę na to, że na rynku jest wiele gadżetów przypominających odblaski, które nie spełniają swojej funkcji. Dla własnego bezpieczeństwa należy sprawdzić, czy znajduje się na nich znak CE, nazwa producenta, czy typ wyrobu. Po drugie warto zadbać o to, by tego typu elementy nie był zasłaniane przez części garderoby (np. szalik) lub plecak, czy torbę. 

Kupując odzież jesienną, zimową lub przeznaczoną do treningów biegowych, warto wybrać taką, która fabrycznie zawiera naszyte elementy odblaskowe. Coraz więcej firm oferuje właśnie tego typu rozwiązania, więc z wyborem kurtki, bluzy czy plecaka nie powinno być problemów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!