Obowiązkowe oświetlenie roweru a przepisy prawa
Wiosna i coraz dłuższy dzień, zachęcają do podróżowania na rowerze. Warto jednak pamiętać o obowiązkach, jakie prawo nakłada na użytkowników jednośladów. Co przepisy mówią o obowiązkowym oświetleniu roweru. Jakie są wymogi, by bezpiecznie oraz bez obaw o mandat wybrać się na przejażdżkę na dwóch kółkach?
- Anna Malinowska
- /
- 17 maja 2021
Jakie oświetlenie na rower?
Wielu kierowców spotkało się z sytuacją, w której nieoświetlony rowerzysta jechał poboczem po zmroku i został dostrzeżony przez nich w ostatniej chwili. Niestety, policja zna przypadki, w których skrajna nieodpowiedzialność rowerzysty, który bez odpowiedniego oświetlenia wyruszył na wieczorną lub nocną przejażdżkę, zakończyła się tragedią.
Warto więc do serca wziąć sobie prawne wymogi co do oświetlenia roweru, tym bardziej że na rynku dostępnych jest wiele urządzeń w przystępnych cenach zasilanych np. baterią. Nie ma więc potrzeby instalowania np. prądnicy rowerowej (dynama), jak jeszcze kilkanaście lat temu. Oświetlenie, spełniające podstawowe normy kupić można nie tylko w specjalistycznych sklepach rowerowych, ale także np. w marketach czy dyskontach.
Coraz chętniej wysyłamy pisma do urzędów przez internetMartyna Kowalska
Obowiązkowe oświetlenie roweru
Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra infrastruktury, z przodu roweru powinno znajdować się przynajmniej jedno światło pozycyjne białe lub żółte selektywne. Z tyłu roweru należy umieścić przynajmniej jedno światło pozycyjne czerwone. To jednak nie wszystko. Również z tyłu powinien znajdować się czerwony odblask o dowolnym kształcie za wyjątkiem trójkąta. Producenci tego typu sprzętu często ułatwiają rozwiązanie tego problemu stosując lampy posiadające zarówno żarówkę jak również odblask.
Dobrym zwyczajem jest przetestowanie oświetlenia. Warto sprawdzić, czy i w jakim stopniu światło białe, oświetla drogę i czy jest dobrze widoczne z dużej odległości. Tak samo w przypadku oświetlenia z tyłu roweru, warto zbadać, czy zarówno lampka jak i odblask dobrze spełniają swoją rolę. Pamiętajmy. Im wcześniej zauważy nas kierowca, tym lepiej będzie mógł przygotować się do manewru ominięcia roweru. Ważny jest bowiem czas reakcji, szczególnie w niekorzystnych warunkach pogodowych oraz przy dużym natężeniu ruchu.
Przyjmuje się, że światło rowerowe w czasie od zmierzchu do świtu powinno być widoczne przynajmniej z odległości 150 metrów.
Kiedy należy włączyć oświetlenie roweru?
Obowiązek stosowania oświetlenia roweru dotyczy okresu od zmierzchu do świtu, a także w warunkach słabej widoczności. Światła należy włączyć również, jadąc tunelem.
Kierunkowskazy do roweru?
Niektóre, nietypowe konstrukcje utrudniają rowerzystom właściwą sygnalizację zamiaru skrętu przez wyciągnięcie ręki. W takich przypadkach przepisy nakazują wyposażenie roweru w… kierunkowskazy.
Padł rekord liczby ubezpieczonych cudzoziemcówMikołaj Frączak
Oświetlenie przyczepek rowerowych
Osoby korzystające z przyczepek rowerowych, muszą pamiętać, że przepisy regulują zasady oświetlenia również tego typu sprzętu. Ciągnąc przyczepkę, koniecznie zadbajmy o czerwone światło pozycyjne oraz odblaskowe, (tego samego koloru) umieszczone z tyłu – przyczepy. Jeśli jest ona szersza od roweru, konieczne jest umieszczenia białego światła pozycyjnego z przodu przyczepki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.