Nowe zasady podróżowania transportem publicznym
Więcej osób w pociągach, więcej pasażerów w komunikacji miejskiej. Od soboty, 15 maja 2021 poluzowane zostaną obostrzenia związane z podróżowaniem publicznymi środkami transportu. Jak będą wyglądały nowe zasady, czy podczas podróży koleją nadal będzie obowiązkowa rezerwacja miejsc?
- Michał Górecki
- /
- 13 maja 2021
Limity osób w komunikacji miejskiej
Rozporządzenie rządu z 6 maja 2021 roku łagodzi od 15 maja limity dotyczące liczby pasażerów komunikacji miejskiej. Jak czytamy we wspomnianym akcie prawnym, od tego dnia „danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych”.
Wybór należy do zarządcy transportu w danym mieście. Np. gdański ZTM wybrał wariant drugi. Jak przyznał cytowany w komunikacie prasowym dyrektor tej instytucji Sebastian Zomkowski, decyzja rządu w tej sprawie była wyczekiwana, szczególnie ze względu na powrót dzieci do szkół. „Utrzymanie dotychczasowych limitów byłoby w tej sytuacji bardzo trudne” – zauważył.
Przykładowo znajdujący się w gdańskim taborze tramwaj Pesa Swing dysponuje łączną liczbą 201 miejsc (siedzących i stojących). O ile do 14.05.2021 mogło nim podróżować 60 osób (50% miejsc siedzących) o tyle od 15.05.2021 będzie mogło do niego wsiąść 100 pasażerów.
Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Michał Górecki
Limity osób na kolei
Jak informuje PKP Intercity, od 15 maja zniesiony będzie limit zajętości miejsc wynoszący dotąd 50%. Od teraz będzie można zakupić bilet na wszystkie miejsca siedzące oraz do leżenia i sypialne. W dalszym ciągu będzie obowiązywała jednak rezerwacja miejsc.
To oznacza, że nie będzie możliwości podróżowania koleją np. na stojąco w korytarzu, w razie wyczerpania liczby dostępnych miejsc. Warto zatem wcześniej zaplanować podróż i zakupić bilet wraz z miejscówką. W przeciwnym razie może się okazać, że mimo zniesienia dotychczasowych limitów do pociągu nie wsiądziemy.
Zatłoczony pociąg w czasie pandemii?
Nowe przepisy nie dopuszczają więc możliwości przekroczenia poziomu 100% miejsc siedzących, co w czasach przed pandemią, na popularnych kierunkach było często normą.
„Przewoźnik stale obserwuje frekwencję w swoich pociągach, a widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości będzie podejmował decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami oraz dostosowaniu składów do bieżącego obłożenia w pociągach nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości miejsc” – napisano w komunikacie PKP Intercity.
Mazowsze: Rusza pilotaż sieci kardiologicznejMikołaj Frączak
W komunikacji publicznej nadal wymagana maseczka
Mimo zniesienia od 15.05 obowiązku używania maseczek na świeżym powietrzu warto mieć ją przy sobie, jeśli planujemy podróż środkami komunikacji publicznej – np. autobusem, tramwajem, metrem czy pociągiem. Obowiązek ten dotyczy całej podróży. Przewoźnicy w dalszym ciągu zachęcają do zachowania zasad higieny i w miarę możliwości częstej dezynfekcji dłoni.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.