Czy tunel pod Ursynowem rozwiązał problem komunikacyjny stolicy? Ponad 5 mln pojazdów od otwarcia

Ponad 5 mln pojazdów przejechało tunelem w ciągu trasy S2 pod Ursynowem – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To oznacza, że liczący 2,3 km odcinek drogi ekspresowej przebiegający pod miastem w dużym stopniu rozładował ruch w południowej części stolicy.

Czy tunel pod Ursynowem rozwiązał problem komunikacyjny stolicy? Ponad 5 mln pojazdów od otwarcia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 kwietnia 2022

Oszczędność czasu dzięki tunelowi pod Ursynowem?

Przypomnijmy. Tunel w ciągu drogi ekspresowej S2, nazywanej południową obwodnicą Warszawy został otwarty 20 grudnia 2021 roku. Jak wynika z wyliczeń Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) z tego rozwiązania skorzystało dotąd przeszło 5 mln 300 tysięcy samochodów. 

GDDKiA podaje, że większym zainteresowaniem cieszy się jezdnia prowadząca na wschód w kierunku Terespola. Przejechało nią dotąd 2,9 mln pojazdów. „Poznański” kierunek dotąd pokonało nieco ponad 2,4 mln samochodów. Tunel pod Ursynowem to obecne najdłuższy tego typu element infrastruktury drogowej w Polsce.

4,6-kilometrowy odcinek trasy od węzła Puławska do węzła Warszawa Wilanów można przejechać obecnie w niecałe 5 minut. I to z zachowaniem ograniczeń prędkości. Tranzyt przez południową część stolicy od węzła Konotopa do węzła Lubelska zajmuje niecałe pół godziny. To oznacza, że tunel kilkakrotnie skrócił czas przejazdu przez tę część Warszawy. W ocenie kierowców oraz ekspertów, to dziś kluczowy element stołecznej sieci dróg. 

Jedziesz tunelem? Przestrzegaj przepisów

Zarządca drogi ekspresowej S2 przypomina, że jadąc tunelem należy przestrzegać ograniczeń prędkości (do 80 km/h). Konieczne jest także zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu oraz unikanie zmian pasa ruchu. Co ważne, ale wcale nie tak oczywiste, nie wolno w tunelu się zatrzymywać. W pierwszych dniach funkcjonowania tunelu dochodziło do incydentów spowodowanych przez… miłośników fotografii i motoryzacji, którzy koniecznie chcieli pochwalić się swoim autem w nietypowym miejscu. O serii nieodpowiedzialnych zachowań kierowców na przełomie 2021 i 2022 roku pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj.

ZOBACZ FILM. Dziwne zachowanie kierowców w tunelu pod UrsynowemZOBACZ FILM. Dziwne zachowanie kierowców w tunelu pod UrsynowemMikołaj Frączak

Każde wykroczenie w tunelu jest rejestrowane

Warto mieć świadomość, że w tunelu pod Ursynowem działa system odcinkowego pomiaru prędkości, które dodatkowo mobilizuje kierowców do jazdy zgodnej z przepisami. 

Ruch w tunelu jest nieustannie monitorowany przez zespół pracowników Centrum Zarządzania Tunelem, którzy kontrolują sytuację i reagują na niebezpieczne zachowania. Ich działania wspierają aż 134 kamery zamontowane zarówno wewnątrz jak i na wlotach do tunelu. System automatycznie wykrywa określone zdarzenia i pozwala np. na przeprowadzenie szybkiej akcji ratunkowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!