fb

Czy tunel pod Ursynowem rozwiązał problem komunikacyjny stolicy? Ponad 5 mln pojazdów od otwarcia

Ponad 5 mln pojazdów przejechało tunelem w ciągu trasy S2 pod Ursynowem – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To oznacza, że liczący 2,3 km odcinek drogi ekspresowej przebiegający pod miastem w dużym stopniu rozładował ruch w południowej części stolicy.

Czy tunel pod Ursynowem rozwiązał problem komunikacyjny stolicy? Ponad 5 mln pojazdów od otwarcia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 kwietnia 2022

Oszczędność czasu dzięki tunelowi pod Ursynowem?

Przypomnijmy. Tunel w ciągu drogi ekspresowej S2, nazywanej południową obwodnicą Warszawy został otwarty 20 grudnia 2021 roku. Jak wynika z wyliczeń Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) z tego rozwiązania skorzystało dotąd przeszło 5 mln 300 tysięcy samochodów. 

GDDKiA podaje, że większym zainteresowaniem cieszy się jezdnia prowadząca na wschód w kierunku Terespola. Przejechało nią dotąd 2,9 mln pojazdów. „Poznański” kierunek dotąd pokonało nieco ponad 2,4 mln samochodów. Tunel pod Ursynowem to obecne najdłuższy tego typu element infrastruktury drogowej w Polsce.

4,6-kilometrowy odcinek trasy od węzła Puławska do węzła Warszawa Wilanów można przejechać obecnie w niecałe 5 minut. I to z zachowaniem ograniczeń prędkości. Tranzyt przez południową część stolicy od węzła Konotopa do węzła Lubelska zajmuje niecałe pół godziny. To oznacza, że tunel kilkakrotnie skrócił czas przejazdu przez tę część Warszawy. W ocenie kierowców oraz ekspertów, to dziś kluczowy element stołecznej sieci dróg. 

Jedziesz tunelem? Przestrzegaj przepisów

Zarządca drogi ekspresowej S2 przypomina, że jadąc tunelem należy przestrzegać ograniczeń prędkości (do 80 km/h). Konieczne jest także zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu oraz unikanie zmian pasa ruchu. Co ważne, ale wcale nie tak oczywiste, nie wolno w tunelu się zatrzymywać. W pierwszych dniach funkcjonowania tunelu dochodziło do incydentów spowodowanych przez… miłośników fotografii i motoryzacji, którzy koniecznie chcieli pochwalić się swoim autem w nietypowym miejscu. O serii nieodpowiedzialnych zachowań kierowców na przełomie 2021 i 2022 roku pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj.

ZOBACZ FILM. Dziwne zachowanie kierowców w tunelu pod UrsynowemZOBACZ FILM. Dziwne zachowanie kierowców w tunelu pod UrsynowemMikołaj Frączak

Każde wykroczenie w tunelu jest rejestrowane

Warto mieć świadomość, że w tunelu pod Ursynowem działa system odcinkowego pomiaru prędkości, które dodatkowo mobilizuje kierowców do jazdy zgodnej z przepisami. 

Ruch w tunelu jest nieustannie monitorowany przez zespół pracowników Centrum Zarządzania Tunelem, którzy kontrolują sytuację i reagują na niebezpieczne zachowania. Ich działania wspierają aż 134 kamery zamontowane zarówno wewnątrz jak i na wlotach do tunelu. System automatycznie wykrywa określone zdarzenia i pozwala np. na przeprowadzenie szybkiej akcji ratunkowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!