Rząd chce zmiany prawa ws. paszportów
Rząd przyjął projekt ustawy o dokumentach paszportowych. Nowe prawo od nowa ureguluje sposób realizacji spraw paszportowych. MSWiA planuje wprowadzenie nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych.

- Michał Górecki
- /
- 1 grudnia 2021
Nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych
Projekt ustawy przyjętej 30.11.2021 przez rząd zakłada, stworzenie nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych, który będzie funkcjonował w ramach Systemu Rejestrów Państwowych (SRP). MSWiA uzasadnia takie posunięcie faktem, że paszporty obok dowodów osobistych są jednym z dwóch kluczowych dokumentów, które nie tylko uprawniają do przekraczania granic państwowych, ale również potwierdzają tożsamość oraz posiadania obywatelstwa RP.
Wyrabianie paszportów bez wniosków papierowych
Rozwiązania, jakie proponuje resort spraw wewnętrznych i administracji zakładają, że do historii przejdzie papierowa wersja wniosku o wydanie takiego dokumentu. Jeśli ustawa wejdzie w życie, wniosek będzie generowany wyłącznie w Rejestrze Dokumentów Paszportowych przez urzędnika. W następnej kolejności wnioskodawca będzie musiał złożyć podpis na urządzeniu, które służy do pobierania podpisu.
Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?Martyna Kowalska
Elektroniczne narzędzia związane z paszportami
MSWiA zapowiada uruchomienie usług elektronicznych, takich jak weryfikacja ważności paszportu, sprawdzanie danych przetwarzanych w rejestrze, czy możliwość zgłoszenia o zagubieniu, czy innych okolicznościach utraty paszportu. Ta funkcja będzie automatycznie unieważniała dokument.
Dłuższa ważność paszportu dla dzieci
Projekt ustawy przewiduje również obniżenie do 12. roku życia granicy wieku, od której będą wydawane paszporty z dziesięcioletnią ważnością oraz podpisem. Rząd chce uprościć opłaty paszportowe, jednak szczegółów na ten temat nie podaje. Wiadomo, że kwoty takich opłat będą wpisane do rozporządzenia wykonawczego do ustawy.
Co więcej, nowe prawo ma rozszerzyć katalog osób, które będą uprawnione do posiadania paszportu tymczasowego. Od momentu wejścia nowej ustawy w życie, taki „awaryjny” dokument będą mogły otrzymać także małoletni. Mowa o sytuacjach, w których z uwagi na kontynuację nauki, rozwój indywidualnych zdolności lub z powodów związanych z zapewnieniem im opieki muszą pilnie wyjechać poza granice.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.