Jedziesz do Czech? Nie przepłacaj za przejazd autostradami

Kto jedzie do Czech i zamierza wjechać na płatne odcinki dróg, wie, że lepiej wcześniej zakupić tzw. elektroniczne znaczki autostradowe, które są następcami naklejanych kiedyś na szybę winiet. Niestety, łatwo dać się nabrać i za wirtualny bilet srogo przepłacić.

Jedziesz do Czech? Nie przepłacaj za przejazd autostradami
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 listopada 2021

Elektroniczne znaczki autostradowe w Czechach

Sprawa wydaje się poważna, bowiem stosowne ostrzeżenie wydało już… polskie Ministerstwo Infrastruktury, do którego wpłynęła informacja z Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej. Zgodnie z komunikatem istnieje proceder sprzedaży elektronicznych znaczków autostradowych dla aut osobowych po zawyżonych cenach. 

Jak się okazuje, problem przybiera na sile, a zjawiskiem poważnie zaniepokojone są m.in. władze naszego południowego sąsiada. 

Jedziesz do Czech? Uważaj, nasi sąsiedzi zmieniają winiety!Jedziesz do Czech? Uważaj, nasi sąsiedzi zmieniają winiety!Martyna Kowalska

Jak nie przepłacić za znaczki autostradowe w Czechach

Aby nie przepłacić za znaczki autostradowe w Czechach, trzeba po pierwsze zapoznać się z aktualną i oficjalną taryfą opłat drogowych w tym kraju. Aktualnie Praga zdecydowała o sprzedaży trzech rodzajów znaczków autostradowych. 

Najdroższe, roczne kosztują 1500 koron czeskich, czyli około 270 złotych. W przypadku pojazdów ekologicznych ich cena jest o połowę niższa (750 CZK = 135 PLN). Tańszym wariantem są znaczki trzydziestodniowe, które oficjalnie kosztują 440 koron czeskich, czyli około 79 złotych. Również tutaj istnieje specjalna taryfa ekologiczna zakładająca 50-procentowy bonus. 

Najtańszymi e-znaczkami uprawniającymi do wjazdu na czeskie autostrady są wersje 10-dniowe wycenione w oficjalnej tabeli na 310 koron, czyli około 56 złotych (lub połowa tej kwoty dla pojazdów ekologicznych).

Gdzie najlepiej kupić znaczki autostradowe w Czechach?

Oficjalna sprzedaż znaczków autostradowych w Czechach odbywa się w kilku kanałach dystrybucji. Jest to m.in. sklep elektroniczny na stronie www.edalnice.cz, oddział państwowej spółki Česká pošta, s.p., oraz w sieci stacji paliw EuroOil. 

Ministerstwo PRZESTRZEGA przed nabywaniem elektronicznych winiet na takich stronach jak: 

    Vignette-Tschechien.deoraz Vignette-Tschechien.at. To właśnie tam odnotowano sprzedaż tego typu biletów po zawyżonych cenach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!