Zmiana czasu. Co z pociągami jadącymi w nocy z soboty na niedzielę?

Zmiana czasu dla wielu branż wiąże się z dodatkową operacją logistyczną. Nadchodzący, ostatni weekend października oznacza, że znów przechodzimy na czas zimowy, a zatem w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegary z 3:00 na 2:00. Co stanie się z wówczas z pociągami? Czy dojadą do celu godzinę przed czasem? Nie ma tak dobrze!

Zmiana czasu. Co z pociągami jadącymi w nocy z soboty na niedzielę?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 października 2021

Zmiana czasu na kolei

Na początek zaznaczmy, że wprowadzenie czasu zimowego jest dla branży transportowej dużo łatwiejszą operacją, niż przejście na czas letni, kiedy nagle „gubimy” jedną godzinę. W tym przypadku dostajemy jedną „gratis” i możemy ją wykorzystać na wiele sposobów. 

W przypadku kolei, w całej Europie stosowany jest jeden, niekoniecznie lubiany przez pasażerów sposób. Jak radzą sobie ze zmianą czasu przewoźnicy?

Nie będzie zniesienia zmiany czasu do 2026 rokuNie będzie zniesienia zmiany czasu do 2026 rokuAnna Malinowska

Postój na najbliższej stacji

Zmiana czasu oznacza, że polskie pociągi, podobnie jak dzieje się to w innych krajach Europy, staną na najbliższej stacji na pełną godzinę. W dalszą podróż ruszą po 60 minutach. W ten sposób rozkład jazdy zostanie wyrównany z czasem zimowym. Można być pewnym, że pociąg punktualnie dotrze do celu, ale już według nowego czasu. Dla składów, które przed postojem zaliczą opóźnienie, będzie to również okazja do wyrównania czasu podróży.

Ile pociągów zostanie zatrzymanych?

W przypadku PKP Intercity w związku ze zmianą czasu przymusowy postój zaliczy 15 nocnych pociągów. Przewoźnik podaje przykład TLK „Karpaty” z Zakopanego do Gdyni, który na stacji w Piotrkowie Trybunalskim zatrzyma się o 2:42 wg letniego czasu, ale w dalszą podróż ruszy godzinę i dziesięć minut później tj. o 2:52 czasu zimowego. 

Jeżeli wybieramy się w noc „przejściową” w podróż, dodatkowe informacje możemy uzyskać od drużyn konduktorskich. Warto jednak przyjąć czas dojazdu według nowego czasu. W tym roku można się spodziewać, że zmiana czasu na kolei dotknie większą liczbę pasażerów niż zwykle. Wszystko przez układ kalendarza. Zmiana czasu nastąpi bowiem w weekend poprzedzający dzień Wszystkich Świętych, a to oznacza, że wielu pasażerów będzie wówczas w podróży. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!