Kończą się pieniądze w programie Mój Prąd. Trwa wyścig o dotacje

Kto pierwszy ten lepszy. Choć nabór w programie „Mój Prąd 3.0” miał trwać do 22 grudnia 2021 roku, osoby zostawiające wnioskowanie o wsparcie na ostatnią chwilę, zapewne zostaną z niczym. Jak informuje NFOŚiGW nabór już wkrótce może być zamknięty z powodu… braku środków. 

Kończą się pieniądze w programie Mój Prąd. Trwa wyścig o dotacje
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 września 2021

Mój prąd – kiedy koniec naboru?

534 mln zł – tyle wynosi budżet trzeciego rozdania środków w ramach programu „Mój Prąd”. Nabór ruszył 1 lipca 2021 i wg regulaminu miał potrwać do 22 grudnia 2021 lub wyczerpania środków. Wygląda na to, że grudniowy termin pozostaje jedynie mrzonką, bowiem pieniądze w puli dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych topnieją w zawrotnym tempie. Według niektórych wyliczeń, może ich zabraknąć na przełomie września i października. 

Najlepsze projekty domów do 70 m2. Jest konkursNajlepsze projekty domów do 70 m2. Jest konkursMartyna Kowalska


Popularność programu Mój Prąd

Jak przyznaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - „zainteresowanie programem w bieżącej edycji, podobnie jak w dwóch poprzednich, okazało się tak duże i dynamiczne, że już teraz, po niespełna trzech miesiącach trwania naboru, środki finansowe są na wyczerpaniu”. 

O tym, z jak zawrotnym tempem mamy do czynienia świadczą liczby. Budżet tegorocznego rozdania dofinansowania instalacji fotowoltaicznych wyniósł 534 mln zł. Zakładając wysokość dotacji na poziomie 3 tys. złotych, z programu może skorzystać nawet 178 tys. beneficjentów. To więcej niż liczba wszystkich gospodarstw domowych w kilku graniczących ze sobą powiatach ziemskich.

Ile osób dziennie składa wnioski w programie „Mój Prąd”?

Codziennie do NFOŚiGW wpływało nawet 3-4 tys. wniosków. Tylko w lipcu kompletną dokumentację dostarczyło przeszło 85 tys. potencjalnych beneficjentów. Obecnie tempo rozdania nieco spadło, ale i tak jest na poziomie 1,5 tys. aplikacji o dofinansowanie. Na liczniku NFOŚiGW przed weekendem było ponad 162 tys. wniosów. To oznacza, że na dotacje załapie się jeszcze kilkanaście tysięcy osób.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, pozostały czas na złożenie wniosku w programie „Mój Prąd” trzeba liczyć w dniach.

Dla kogo pieniądze w programie „Mój Prąd 3.0”?

Program „Mój Prąd 3.0” dedykowany jest do osób fizycznych, które już wykonały instalację fotowoltaiczną i podłączyły już ją do sieci elektroenergetycznej. Jak wyjaśnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Instalacja o mocy 2-10 kW musi być przeznaczona na cele mieszkaniowe. Dotacja obejmuje wydatki poniesione od 1 lutego 2020 r. – pod warunkiem, ze instalacja nie została zakończona przed tą datą, a inwestycja nie jest rozbudową już istniejącego systemu. Z NFOŚiGW w ramach dofinansowania można uzyskać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 3000 zł na instalację”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!