Te napoje wycofane ze sprzedaży. Są niebezpieczne

Tym komunikatem powinni zainteresować się w szczególności ci, którzy zwracają uwagę na swoją dietę — chodzi tu nie tylko o wegan, ale i osoby, które nie spożywają cukru. W napojach firmy Isola BIO znalazł się niebezpieczny dla naszego zdrowia składnik — tlenek etylenu.

Te napoje wycofane ze sprzedaży. Są niebezpieczne
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 25 września 2021

- Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o prowadzonym przez firmę Abafoods SRL wycofaniu niektórych partii kremu i napojów roślinnych marki Isola BIO ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu - przekazuje GIS. 

Dlaczego tlenek etylenu jest niebezpieczny?

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy przekazuje, że tlenek etylenu to łatwopalny, bezbarwny gaz o zapachu przypominającym eter w stężeniach toksycznych.

Używany jest do produkcji rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, pianek poliuretanowych i farmaceutyków. Tlenek etylenu działa genotoksycznie i rakotwórczo. Jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego bez względu na jego poziom.

Nie wymieniasz piasku w piaskownicy? Podlegasz karze. Jak często wymieniać piasek w piaskownicy?Nie wymieniasz piasku w piaskownicy? Podlegasz karze. Jak często wymieniać piasek w piaskownicy?Martyna Kowalska

Trzeba wiedzieć, że tlenek etylenu jest zakazany w Unii Europejskiej do stosowania w żywności w jakiejkolwiek ilości.

Kontakt z ETO niesie za sobą poważne konsekwencje. W wyniku połknięcia dochodzi do zatrucia całego organizmu, powoduje poważne oparzenia skóry i uszkodzenia oczu. Ma działanie toksyczne przy wdychaniu. Może powodować wady genetyczne i nowotwory, zaburza płodność i istnieją przypuszczenia, że działa szkodliwie na płód.

Przy długim narażaniu organizmu na ETO dochodzi do uszkodzenia narządów. Może powodować podrażnienie dróg oddechowych, senność, zawroty głowy.

Tlenek etylenu powoduje: ból oczu, ból gardła, bóle głowy, trudności w oddychaniu, nieostre widzenie, zawroty głowy, nudności, kaszel, drgawki, wymioty, pęcherze na skórze, większa częstotliwość poronień, zwyrodnienie jąder, a także zmniejszenie liczebności plemników w nasieniu. Długotrwałe narażenie na kontakt z tym gazem może powodować białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych lub piersi.  

Produkty na liście ostrzeżeń

Firma Abafoods SRL wraz z dystrybutorem w Polsce firmą Eko-Wital wycofuje następujące produkty, które trafiły na polski rynek:

  • Krem do gotowania sojowy BEZGL. BIO 200 ml
  • Napój kokosowy bez cukru z wapniem BEZGL. BIO 1 l
  • Napój kokosowy z wodą kokosową BEZGL. BIO 1 l
  • Napój migdałowy bez cukru z wapniem BEZGL. BIO 1 l

Połącz się z sanepidem przez internetPołącz się z sanepidem przez internetMartyna Kowalska

- Odbiorców tych produktów poinformowano o konieczności ich zwrotu do firmy Eko-Wital. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania z rynku określonych partii kremu i napojów roślinnych — zaznacza Główny Inspektor Sanitarny.

GIS zaleca, by nie spożywać tych produktów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!