Co to jest zaświadczenie o zdolności do pracy?

Co to jest zaświadczenie o zdolności do pracy? Czy lekarz medycyny pracy może wystawić zaświadczenie o zdolności do pracy?

Co to jest zaświadczenie o zdolności do pracy?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 sierpnia 2020

Artykuł 229 § 2 Kodeksu pracy mówi o tym, że jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej niż 30 dni, to pracownik musi odbyć badania kontrolne. Pracodawca musi więc wysłać pracownika na takie badania, by lekarz stwierdził, czy pracownik wciąż może pracować na tym stanowisku. Efektem takiej wizyty jest wystawienie zaświadczenia o zdolności do pracy

Pracownik jeśli zostanie na takie badania skierowany, musi się im poddać. Jeśli tego nie zrobi, nie wypełnia obowiązku zastosowania się do polecenia służbowego pracodawcy. Zgodnie z zapisami kodeksu pracy może być w takiej sytuacji ukarany upomnieniem, naganą, a nawet karą pieniężną. Za badania kontrolne płaci pracodawca.

Może się jednak zdarzyć, że lekarz medycy pracy nie chce wystawić zaświadczenia o zdolności do pracy. Wszystko dlatego, że lekarz medycy pracy często podczas takiej wizyty będzie chciał uzyskać zaświadczenie o zakończeniu leczenia. Wystawia je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Bez takiego dokumentu możemy mieć problem z zarejestrowaniem się w ogóle u lekarza medycyny pracy, a warto pamiętać, że lekarz rodzinny nie ma uprawnień do wystawiania zaświadczenia o zdolności do pracy. Trzeba więc i tak udać się do lekarza medycyny pracy. Lekarz medycy pracy, na mocy ustawy o służbie medycyny pracy ma obowiązek współpracować m.in. z lekarzem POZ. Obaj lekarze powinni się wymienią informacjami o stanie pacjenta. Również w celu wystawienia zaświadczenia o zdolności do pracy. Cała służba medycyny pracy powołana jest po to by współpracować z pracodawcami, pracownikami, a także ZUS, KRUS oraz z Narodowym Funduszem Zdrowia. Służba ta powołana jest do współpracy z PIP, Państwową Inspekcją Sanitarną. Lekarz medycy pracy może więc uzyskać informacje o schorzeniach, które były przyczyną niezdolności do pracy. Lekarz POZ powinien też poinformować lekarza medycyny pracy o tym jak przebiegała choroba, jak wyglądało leczenie i czy zostało ono zakończone. Nawet jeśli lekarz POZ wystawi zaświadczenie o zakończeniu leczenie, może się zdarzyć, że do wystawienia zaświadczenia o zdolności do pracy, lekarz medycyny pracy będzie potrzebował dodatkowych informacji, dotyczących np. szczegółów leczenia.

Zaświadczenie o zdolności do pracy, a prywatne leczenie

Co dzieje się w sytuacji, gdy pracownik leczy się prywatnie? W takim wypadku również lekarz medycyny pracy może zażądać dostarczenia dodatkowych informacji, które pozwolą mu na wystawienie zaświadczenia o zdolności do pracy.

Skąd wziąć informacje o przebiegu leczenia?

Wszelka dokumentacja dotycząca leczenia musi być udostępniona pacjentowi. Zgodnie z przepisami ustawy o prawach pacjenta, każda osoba ma możliwość uzyskania informacji o stanie zdrowia. Pacjent ma więc możliwość wglądu do dokumentów, a także sporządzenia wyciągu z dokumentacji, a nawet wydania oryginału. W tym ostatnim przypadku będzie trzeba podpisać dokument zobowiązujący nas do zwrotu dokumentacji. Jeśli więc lekarz medycy pracy nie będzie chciał wystawić zaświadczenia o zdolności do pracy, wystarczy przedstawić mu pełną dokumentację leczenia. To powinno wystarczyć by taki dokument został wystawiony.

Podstawa prawna:

Art. 229 § 2 Kodeks pracy:  Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisk.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!