Czy można wybudować dom na nie swojej działce?

Czy da się wybudować dom na nie swojej działce? Czy można budować na działce, która np. formalnie należy do dzieci jako spadek ze strony dziadków?

Czy można wybudować dom na nie swojej działce?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 sierpnia 2020

Czy inwestor musi być właścicielem gruntu pod budowę?

Wyobraźmy sobie sytuację, że rodzice chcieliby wybudować dom na gruncie, który formalnie należy do ich dziecka jako darowany w spadku. Czy można na takim gruncie budować?

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane jeśli składamy wniosek o pozwolenie na budowę lub też działamy na podstawie zgłoszenia, to musimy mieć prawo do dysponowania nieruchomością. Oznacza to dokładnie tyle, że nie musimy być formalnie właścicielem gruntu. Warto jednak mieć pozwolenie na budowę od formalnego właściciela. I to najlepiej na piśmie.

Co to jest zgoda do dysponowania nieruchomością w celu budowy?

Żeby załatwić formalności związane z budową gdy nie jesteśmy właścicielem gruntu powinniśmy mieć zgodę właściciela, że możemy z niej skorzystać po to by wybudować nieruchomość. W przypadku współwłasności gruntu, koniecznie trzeba będzie uzyskać zgodę na budowę od wszystkich współwłaścicieli. Warto podkreślić przy okazji, że nie trzeba w takiej sytuacji uzyskiwać zgody na budowę od właściciela działki sąsiedniej. Pamiętajmy jednak, że w przypadku konieczności wykonania prac przygotowawczych, czyli np. wytyczania terenu, czy granic budynku, podczas których często niezbędne okazuje się wejście na teren sąsiedniej nieruchomości, trzeba poprosić o zgodę na wejście na ten teren jej właściciela. Dobrym zwyczajem jest też ustalenie jak długo potrwają prace, a w razie konieczności przekazanie rekompensaty

Jak uzyskać potwierdzenie dysponowania nieruchomością?

Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest potwierdzane aktem notarialnym. Trzeba pamiętać, że prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane nie jest i nie będzie nigdy tożsame z aktem własności. Informuje jedynie o tym, że na danej nieruchomości można przeprowadzić roboty budowlane.

Jak budować na nie swoim gruncie?

W przypadku decyzji o budowie na gruncie, który nie należy do nas trzeba przeprowadzić bardzo podobną drogę formalną jak w przypadku gdyby inwestor był właścicielem gruntu. Najpierw sprawdzamy przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w tej kwestii nie ma zastrzeżeń, można opracować projekt budowlany i starać się o pozwolenie na budowę. W tym przypadku zamiast prawa własności przekazuje się dokument o tym, że mamy prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Budynek na nie swoim gruncie. Kto jest właścicielem?

Zanim zaczniemy budowę na nie swoim gruncie, to nawet jeśli mamy prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, warto pamiętać by bardzo szczegółowo uregulować kwestie korzystania z budynku, czy służebność, a także rozliczeń. Zgodnie z prawem bowiem, każda nieruchomość stojąca na konkretnym gruncie jest własnością tego, kto posiada grunt. Formalnie więc dom będzie należał do właściciela działki, nawet jeśli wybudował go ktoś inny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!