Wniosek o urlop rodzicielski. Jak go przygotować?

Urlop rodzicielski jest urlopem udzielanym zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Dowiedz się, jak skorzystać z urlopu rodzicielskiego i komu się należy

Wniosek o urlop rodzicielski. Jak go przygotować?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 27 sierpnia 2020

Co to jest urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Choć może z niego skorzystać każdy z rodziców, to nie jest on przyznawany automatycznie. Trzeba o niego poprosić i dopełnić kilku formalności.

Podstawą, która pozwala skorzystać z urlopu rodzicielskiego jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Urlop rodzicielski należy się rodzicom, tak biologicznym, jak i adopcyjnym. Prawo daje możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego obojgu rodzicom w tym samym czasie.

Czas trwania urlopu rodzicielskiego?

To jak długo trwa urlop rodzicielski, zależy od liczby dzieci, które się urodziły albo też od tego ile dzieci zostało jednocześnie przyjętych na wychowanie. Jeśli więc urlop rodzicielski bierzemy na jedno dziecko, to trwa on 32 tygodnie. Jeśli dzieci jest dwoje i więcej, to urlop rodzicielski trwa 34 tygodnie.

Kiedy złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego?

Wniosek o urlop rodzicielski powinien być złożony nie później niż 21 dni po porodzie. Tylko wtedy mamy gwarancję otrzymania całego zasiłku macierzyńskiego. Jeśli złożymy go w terminie, przez cały czas pobierania świadczenia zasiłek ten wyniesie 80 proc. podstawy zasiłku. W przypadku opóźnienia będzie to kwota mniejsza. W pierwszym okresie będzie to 100 proc., a potem już tylko 60% podstawy wymiaru składki. I tak, 100 proc. będzie wypłacane przez 6 tygodni przy jednym urodzonym dziecku, 8 tygodniu przy dwóch i więcej, a przez 3 tygodnie jeśli przyjmuje się dziecko na wychowanie. Oczywiście w tym wypadku mówimy o opóźnieniu w złożeniu wniosku.

Co wpisać we wniosku o urlop rodzicielski?

Wniosek o urlop rodzicielski musi być dostarczony w formie pisemnej. Jeśli z urlopu będzie korzystać tylko jeden rodzic, to warto dołączyć do dokumentu oświadczenie drugiego rodzica.

We wniosku piszemy swoje dokładne dane, dane pracodawcy, opisujemy, że prosimy o udzielenie urlopu. Musimy też wpisać dane dziecka, czyli imię i nazwisko, a także datę porodu. We wniosku wpisujemy też datę początkową i końcową urlopu, a także oświadczenie dotyczące korzystania z urlopu przez drugiego rodzica. Warto pamiętać, że podczas urlopu rodzicielskiego otrzymujemy pieniądze. To 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, o ile oczywiście wniosek został złożony w terminie, albo 100 proc. przez pierwsze 6 tygodni, a potem tylko 60 proc. jeśli spóźniliśmy się z jego złożeniem.

Oboje rodziców może skorzystać z takiego urlopu jednocześnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!