Jak poinformować pracowników o przypadku koronawirusa w firmie?

W Polsce codziennie odnotowuje się kilkaset nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Jest duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później problem dotknie Twoją firmę. Im większą firmą zarządzasz, tym bardziej możliwe, że będziesz musiał lub musiała zmierzyć się z takim wyzwaniem. Jak poinformować załogę o pozytywnym wyniku któregoś z pracowników? Podpowiadamy.

Jak poinformować pracowników o przypadku koronawirusa w firmie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 sierpnia 2020

Zanim pojawi się zakażenie u pracownika

Po pierwsze należy opracować plan działania. Jeśli tego dotąd nie zrobiłeś, najwyższy czas by zająć się przygotowaniem odpowiedniej strategii na wypadek pojawienia się przypadku koronawirusa. Jeśli jest taka konieczność warto wcześniej powołać sztab zarządzania kryzysowego, który podejmie odpowiednie kroki oraz współpracę ze służbami sanitarnymi. Po drugie należy ustalić kolejność działania w tym sposób przekazania informacji załodze. Jeśli zrezygnowałeś z formy pracy zdalnej np. dla pracowników biurowych warto zastanowić się nad jej przywróceniem w sytuacji pojawienia się „pacjenta zero”. I najważniejsze – w twoich działaniach kluczowa jest transparentność – tylko w ten sposób unikniesz plotek, które mogą być wyjątkowo szkodliwe zarówno dla firmy jak i samych zakażonych.

Dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie „awaryjnego” gotowca, czyli komunikatu, który w sytuacji pojawienia się problemu zostanie przesłany do załogi. Dobrze jest, jeśli jego treść zostanie skonsultowana ze specjalistą od komunikacji wewnętrznej oraz działem HR.

Jak poinformować załogę o przypadku koronawirusa

W momencie uzyskania informacji o pozytywnym wyniku testu u któregoś z pracowników, należy podjąć wszelkie działania mające na celu ustalenie kręgu osób, z którymi zakażony mógł mieć kontakt. Po wtóre, należy przeprowadzić przewidzianą w zaleceniach GIS dezynfekcję pomieszczeń i stanowisk pracy, z którymi styczność miał chory. Równolegle należy poniformować załogę o wystąpieniu takiego przypadku oraz podjętych działaniach mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Wynika to z artykułu 207(1) Kodeksu pracy, który zobowiązuje pracodawcę do przekazania informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia.

Może się niestety okazać, że pierwszy przypadek zakażenia jest początkiem całego domina, które sparaliżuje pracę firmy. Z tego powodu, osoby które nie miały styczności z chorym warto mimo wszystko skierować na pracę zdalną z domu. Należy ze zrozumieniem podejść do obaw, szczególnie osób z grupy podwyższonego ryzyka.

W przypadku dużych firm, konieczne jest rozesłanie komunikatu wszelkimi możliwymi kanałami funkcjonującymi w firmie tj. drogą mailową, na wewnętrznym portalu oraz poprzez rozwieszenie informacji na tablicach ogłoszeń. Należy przygotować przełożonych w poszczególnych jednostkach na terenie firmy do przekazywania rzeczowych informacji i odpowiedzi na pytania załogi.

Przypomnienie o zasadach higieny w firmie

Wspomniany komunikat, oprócz najważniejszej informacji dotyczącej stwierdzenia zakażenia powinien zawierać także przypomnienie o zasadach higieny, dostępnych punktach dezynfekcji rąk, pomiaru temperatury czy zasad dystansu społecznego. Mimo braku takiego obowiązku, to dobry moment na wprowadzenie zalecenia odnośnie noszenia maseczek w biurach, na halach produkcyjnych lub w częściach wspólnych takich jak windy, klatki schodowe, korytarze czy szatnie.

Warto także przypomnieć możliwe objawy zakażenia oraz zaapelować o nieprzychodzenie do pracy w przypadku stwierdzenia gorszego samopoczucia, objawów grypopodobnych, podwyższonej temperatury, kaszlu bądź porażenia zmysłów smaku i zapachu. Profilaktyka i właściwe działanie w takiej sytuacji stwarza szansę, że pojedyncze przypadki zakażenia nie przerodzą się w ognisko choroby, które może spowodować poważne problemy dla firmy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!