Numery ksiąg wieczystych muszą zniknąć z sieci

100 tysięcy złotych kary administracyjnej nałożył na Głównego Geodetę Kraju Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Powód? Udostępnienie na popularnym portalu mapowym i geodezyjnym „Geoportal2” numerów ksiąg wieczystych. W ocenie UODO było to naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.  

Numery ksiąg wieczystych muszą zniknąć z sieci
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 września 2020

Numery ksiąg wieczystych znikną z Geoportalu?

Decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oznacza, że z popularnego, państwowego portalu geodezyjno-kartograficznego „Geoportal2” muszą zniknąć dane osobowe w zakresie numerów ksiąg wieczystych pozyskane z prowadzonej przez starostów ewidencji gruntów i budynków.

Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej UODO — „ze złożonych zeznań wynika, że GGK publikuje informacje pozyskane z ewidencji gruntów i budynków (w tym numery ksiąg wieczystych) z 90 starostw powiatowych, jedynie na podstawie zawartych z nimi porozumień”

Brak podstawy prawnej do publikacji numerów KW

Urząd wyjaśnia, że opierając się na art 5. ust.1 litera „a” RODO, wszelkie dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami, w sposób rzetelny oraz przejrzysty dla osób, które wspomniane dane dotyczą. UODO precyzuje, że o przetwarzaniu danych w zgodzie z przepisami można mówić jedynie w przypadku, kiedy spełniony jest przynajmniej jeden warunek wymieniony w artykule 6 wspólnotowego rozporządzenia. Tymczasem w tym przypadku, tak się nie stało.

Urząd Ochrony Danych Osobowych poinformował, że w trakcie postępowania, Główny Geodeta Kraju nie wskazał przepisów, które mogłyby stanowić prawną podstawę publikowania numerów ksiąg wieczystych. Ponadto, przepisy regulujące działalność GGK nie zezwalają na to, by ten udostępniał dane pozyskane ze starostw powiatowych na Geoportalu. „Organ nadzorczy uznał, że porozumienia te [ze starostami – przyp. red.] dotyczyły tworzenia i utrzymywania wspólnych elementów infrastruktury technicznej przeznaczonej do przechowywania i udostępniania określonych zbiorów danych, nie stanowiły one natomiast podstawy prawnej do udostępniania danych, w tym numerów ksiąg wieczystych. Podstawa taka musi wynikać z powszechnie obowiązujących przepisów prawa” — wyjaśniono w komunikacie Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Czy numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi?

W ocenie UODO fakt, że numery ksiąg wieczystych, które były przetwarzane na Geoportalu stanowią dane osobowe jest „bezsprzeczny”. Rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) z 2018 roku definiuje dane osobowe jako „wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej”.

Zakres ujawnianych w księdze wieczystej danych osób fizycznych obejmuje m.in. imiona, nazwiska, imiona rodziców, numer PESEL, adres nieruchomości. Opublikowanie takich danych pozwala na zidentyfikowanie osoby, której dane są zawarte w księdze wieczystej. Poprzez opublikowanie numerów ksiąg wieczystych na Geoportal2, dostęp do zawartych w nich informacji może uzyskać każdy zainteresowany użytkownik Internetu” — ocenił Urząd Ochrony Danych Osobowych w komunikacie. W jego ocenie, takie działanie może sprawić, że dojedzie do kradzieży tożsamości dużej liczby osób.

Czym jest Geoportal2 ?

Geoportal2 to dostępny pod adresem geoportal.gov.pl portal zawierający szereg usług przestrzennych. To uznana przez wielu użytkowników strona służąca do publicznego udostępniania wielu szczegółowych informacji z zasobów geodezyjnych, przede wszystkim celach poglądowych. Za pomocą portalu, osoba zainteresowana kupnem danej działki, może dokładnie zweryfikować jej granicę, powierzchnię, numer, a także uzbrojenie, dostęp do dróg publicznych, zabudowę i wiele innych informacji, przydatnych w procesie podejmowania decyzji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
porady

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!