Czy można jeszcze skorzystać z książeczki mieszkaniowej?

Prawie milion Polaków wciąż ma pieniądze zgromadzone na książeczce oszczędnościowej. Kiedyś był to jeden ze sposobów oszczędzania na mieszkanie. Czy można wykorzystać jakoś pieniądze zebrane na książeczce mieszkaniowej?

Czy można jeszcze skorzystać z książeczki mieszkaniowej?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 września 2020

Jak działa książeczka mieszkaniowa?

Książeczka mieszkaniowa pomagała zgromadzić pieniądze na zakup mieszkania. W największym uproszczeniu był to rodzaj dzisiejszego konta oszczędnościowego do gromadzenia środków na zakup mieszkania. Polacy odkładali na książeczkach mieszkaniowych pieniądze przez lata. Czasem zebrało się ich tam całkiem sporo. Niestety ze względu na ogromną inflację w latach 1989-1990 wartość tych pieniędzy bardzo spadła. Ponieważ były to często oszczędności życia, rząd zdecydował na przyznanie właścicielom książeczek rekompensat, które wypłacane są w formie premii gwarancyjnej.

Z takiej premii można skorzystać tylko wtedy gdy kupujemy mieszkanie lub budujemy dom. W innym przypadku można uzyskać jedynie zgromadzony wkład i odsetki. Wszystko dlatego, że wkład w książeczce mieszkaniowej składa się z dwóch części. Jedną stanowi właśnie rzeczony kapitał z odsetkami, a drugą premia gwarancyjna. Premia ta należy się tym, którzy mieli książeczki założone przed 23 października 1990 roku.

Pieniądze z książeczki mieszkaniowej

Pieniądze z książeczki mieszkaniowej mogą być wypłacone wyłącznie na zakup mieszkania lub domu. Wniosek o wypłatę pieniędzy musi być złożony w placówce PKO BP najpóźniej w ciągu 90 dni od podpisania aktu notarialnego.

Obecnie środki z książeczki mieszkaniowej bardzo często stosowane są jako finansowanie wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Warto jednak sprawdzić, czy bank, w którym chcemy kredytować zakup nieruchomości zgodzi się na taki sposób rozliczenia wkładu własnego. Pieniądze z książeczki mieszkaniowej wypłacane są bezpośrednio na konto bankowe umowy kredytowej.

Jak oblicza się premię z książeczki mieszkaniowej?

Premia obliczana jest według specjalnego wzoru określonego w przepisach o premii gwarancyjnej. Na pewno mają na nią wpływ takie elementy jak cena metra kwadratowego budynku, rodzaj budownictwa. Cena za metr jest liczona jako średnia w danym województwie. Oczywiście bank pierwszego przeliczenia wartości środków z książeczki dokonuje bezpłatnie. Wysokość średniej premii to ok. 10 tys. złotych.

Kiedy nie otrzymam premii z książeczki mieszkaniowej?

W określonych przypadkach nie dostaniemy premii nawet jeśli transakcja dotyczy nieruchomości. Chodzi tu np. o przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność. Nie można też z niej skorzystać gdy nie będziesz jedynym właścicielem nieruchomości. No i co równie ważne, premia nie przysługuje jeśli kupujemy nieruchomość poza Polską.

Kiedy można zlikwidować książeczkę mieszkaniową?

Książeczka mieszkaniowa może być zlikwidowana w każdej chwili. Jeśli jednak pieniądze nie będą przeznaczone na cele mieszkaniowe, to nie dostaniemy premii gwarancyjnej. Książeczki wcale nie trzeba likwidować. Można ją przekazać np. dzieciom. Warto wiedzieć, że książeczki mieszkaniowej nie można sprzedać, nie można więc jej kupić. Niektóre osoby likwidują książeczkę wykorzystując środki na niej zgromadzone na cele remontowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!