Czy nowy przedmiot szkolny obudzi nieświadomych młodych Polaków?

Tak uważa Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Przedmiot "Historia i teraźniejszość" obejmie okresu od II poł. XX w. do pierwszych dekad XXI w. — To jest kontynuacja zapowiedzi pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Polskiego Ładu, kiedy mówił o nowoczesnej formie przekazywania i nowej formie przekazywania historii tej najnowszej — powiedział szef MEiN.

Czy nowy przedmiot szkolny obudzi nieświadomych młodych Polaków?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 października 2021

- Niezbędna jest nam nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób, podzielona na historię Polski i historię powszechną. Wierzę, że to będzie "HiT" nie tylko z nazwy - zapewniał w wywiadzie z tygodnikiem "Sieci" Przemysław Czarnek. Jak zaznaczył uczniowie nowego przedmiotu będą nauczani od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. 

Dziennikarze mieli nadzieję, że podczas ostatniej konferencji prasowej podsumowującej rok pełnienia swojej funkcji minister zdradzi więcej szczegółów. - Na szczegóły przyjdzie czas, myślę, za dwa tygodnie najdalej – urwał pytania w tym temacie. Zaznaczył jednak, że nauczyciele historii otrzymają nowy podręcznik, który będzie podstawą do przekazania wiedzy nieświadomej młodzieży.

Nikt nie może zabronić nauki uczniom niezaszczepionymNikt nie może zabronić nauki uczniom niezaszczepionymMonika Świetlińska

Minister nie zgadza się, że HiT nie będzie ideologizowaniem lekcji historii, jak to określiła część opozycji. - A skąd ktoś może wiedzieć, że jest to ideologizowanie lekcji historii, jak nawet ja nie wiem, co będzie w tym programie? — spuentował.

Dyrektor Departamentu Programów Nauczania i Podręczników w MEiN Artur Górecki, zapewnił, że w żadnym wypadku prace nie idą w stronę rozdzielenia dwuwątkowości wykładu historii na historię Polski i historię powszechną. - Wydaje mi się, że z dydaktycznego punktu widzenia byłaby to pomyłka – mówił Górecki.

Do tematu wrócimy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!