Zaskakująca popularność samochodowej naklejki rekina pożerającego ichthysa

Rekin z otwartą paszczą goni małą chrześcijańską rybę. To naklejka, którą coraz częściej można spotkać na tyłach samochodów. Co oznacza? Co właściciel auta z taką naklejką chce przekazać innym kierowcom?

Zaskakująca popularność samochodowej naklejki rekina pożerającego ichthysa
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 6 kwietnia 2022

Od czego się zaczęło?

Naklejka zaczęła pojawiać się na polskich drogach już końcówką ubiegłego roku i zdobywa wciąż coraz większą popularność. Trend wśród miłośników oklejania samochodów przybrał nową formę, tzn. manifestowaniem niezadowolenia oklejania aut… innymi naklejkami.   

Na polskich drogach niejednokrotnie i od wielu lat możemy spotkać auta z charakterystyczną rybką — chrześcijańskim symbolem. Nie trudno domyślić się, że w ten sposób katolicy chcą podzielić się swoją wiarą w Boga. Czy ktoś tego oczekuje czy nie, jest za pomocą naklejki zamieszczonej na tyle auta informowany, że tym samochodem jadą głęboko wierzący katolicy. 

Kiedy trzeba wozić dowód rejestracyjny ze sobą?Kiedy trzeba wozić dowód rejestracyjny ze sobą?Mikołaj Frączak

Oczywiście symbol ryby nie jest jedynym rodzajem naklejki, jakie możemy widzieć na samochodach. Są kierowcy, które za ich pośrednictwem obwieszczają światu, jaką mają płeć, kto jest ich sportowym faworytem, jaką partię popiera lub nie, kogo wiezie w aucie (zwykle dzieci) itd. 

Co oznacza ichthys?

To symbol biblijny, którym niejednokrotnie posługiwał się Jezus Chrystus. Pierwsi chrześcijanie symbol ryby traktowali z dużym szacunkiem. Przypominał im chrzest, który był zanurzeniem w wodzie, aby stać się nowym człowiekiem. Podobizna ryby była znakiem rozpoznawczym pierwszych chrześcijan w czasie ich prześladowań. Dziś jest znakiem życia, znakiem chrześcijan. Nosząc go przy torebce, piórniku, na ręce, naklejając na aucie, ludzie pokazują swoją bliskość z Jezusem. Sam wyraz “ichthys” to zlepek pierwszych liter słów: Jezus Chrystus, Boga syn, zbawiciel.

Agresywny rekin

To właśnie naklejki z tym symbolem są jednymi z częściej widzianych na samochodach prywatnych. Choć… w zaskakująco szybkim tempie pojawiła się moda na inne naklejki — w kontrze do ichthysów. Coraz częściej możemy zauważyć na autach symbol ryby zjadanej przez groźnego rekina. Taki przekaz wydaje się dość oczywisty. Drapieżna ryba z otwartą szeroko paszczą z ostrymi zębami pożera małą chrześcijańską rybę. Właściciele aut z takimi naklejkami wyrażają dezaprobatę dla publicznego manifestowania swoich poglądów religijnych. Ale… tym samym sami uzewnętrzniają swoje nastawienie.

Ukraińskie tablice rejestracyjne. Skąd dokładnie przyjechali uchodźcy?Ukraińskie tablice rejestracyjne. Skąd dokładnie przyjechali uchodźcy?Anna Malinowska

Znak rekina symbolizuje, że właściciel samochodu z taką naklejką jest ateistą i nie jest zwolennikiem ani chrześcijaństwa, ani żadnej innej religii.

Pytanie, czy to jednak nie zbyt agresywny przekaz?

Fot. Allegro

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!