fb

Czym się kierować, wybierając kurtkę motocyklową?

Szukasz idealnej kurtki motocyklowej? Zastanawiasz się, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są najważniejsze kryteria zakupu kurtki motocyklowej.

Czym się kierować, wybierając kurtkę motocyklową?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 23 lutego 2022

Tekstylna czy skórzana kurtka motocyklowa?

Możesz wybierać pomiędzy tekstylnymi a skórzanymi kurtkami motocyklowymi. Skórzana odzież to świetny, klasyczny wygląd, który idzie w parze z praktycznością. Nowoczesne kurtki ze skóry w niczym nie przypominają już modeli chociażby sprzed kilkunastu lat. Zapewniają wysoki komfort jazdy nie tylko w zimniejszych sezonach, ale także latem – miejscowe perforacje odpowiadają za wentylację nawet w upalne dni. Ponadto są wyposażone w certyfikowane wypinane ochraniacze, przede wszystkim na barkach i łokciach (wypełniacze na plecach zazwyczaj dokupuje się oddzielnie). Trzeba jednak pamiętać, że odzież skórzana zawsze będzie cięższa oraz nieco sztywniejsza od tekstylnej. Skóra gorzej dostosowuje się do ruchów ciała, jest mniej elastyczna, w związku z czym trudniej dopasować ją do sylwetki.

Coraz większą popularnością cieszą się więc bardziej podatne, niekrępujące ruchów oraz lżejsze kurtki tekstylne. Na pewno są bardziej uniwersalne – sprawdzają się jako odzież turystyczna, na dłuższe motocyklowe wyjazdy. Zazwyczaj zapewniają jeszcze większy komfort termiczny niż modele skórzane – skuteczne chłodzenie latem, ale też ochronę przed zimnem, deszczem itp.  

Pamiętaj jednak, że wiele zależy od typu pojazdu, którym dysponujesz. Jeśli jeździsz np. chopperem, skórzana kurtka będzie wyglądała stylowo i bardziej konsekwentnie. Turystyczny model mógłby tu nie pasować. I odwrotnie! W przypadku małego motocyklu do jazdy miejskiej oldschoolową skórzaną kurtkę zamień na taką z materiału. Jeżeli nie wiesz, co wybrać i szukasz dużego wyboru kurtek z obu tych materiałów, sprawdź odzież motocyklową w tym sklepie.

Podstawowe zadanie: ochrona

Materiał to nie wszystko! Podstawową rolą kurtki motocyklowej jest ochrona. Ma zabezpieczać motocyklistę przed poważnymi konsekwencjami wypadków jak przewrotki czy  szlify. Wytrzymały i odporny na ścieranie

7254.png

materiał powinien chronić przed uszkodzeniami ciała spowodowane tarciem oraz towarzyszącą mu wysoką temperaturą.

Dlatego tak istotne są ochraniacze. Wszyte na stałe protektory i wypełnienia mają sporą przewagę nad innymi: nie przemieszczają się, dzięki czemu mogą zapewnić najlepszą możliwą ochronę. Protektory rozmieszcza się przede wszystkim na barkach, łokciach oraz plecach. Jeżeli ubranie nie ma ochraniaczy, koniecznie należy dokupić specjalne wkłady. Szczególnie dobrze sprawdzają się ochraniacze elastomerowe. Podczas jazdy zupełnie nie krępują ruchów, za to podczas uderzenia utwardzają się, zabezpieczając najwrażliwsze części ciała.

Warto też pamiętać, że kurtki motocyklowe mają chronić nie tylko przed konsekwencjami wypadków i upadków, ale także przed uderzeniami piasku, drobnych kamieni oraz owadów.

Przy bardzo dużych prędkościach również mogą spowodować wiele uszkodzeń. Dlatego tak istotne jest, aby ubranie było wykonane z takiego materiału, które izoluje ciało od otoczenia.

 

Podczas zakupów zwracaj uwagę na podane przez nas kryteria. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na udaną inwestycję. Dobrej jakości kurtka motocyklowa zapewni Ci najwyższy komfort jazdy i może zabezpieczyć przed skutkami wypadku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kto i gdzie drukuje polskie pieniądze?
Ciekawostki

Kto i gdzie drukuje polskie pieniądze?

Gdyby o to, skąd biorą się pieniądze, zapytać najmłodszych, śmiało można by stwierdzić, że, już na początku rozmowy, dochodzimy do ściany. Jaka jest jednak ich droga do bankomatu i gdzie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!